Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Thermal nehraje na vlastním hřišti, myslí na město i region

Karlovy Vary - Přestože by Thermal, jeden z největších karlovarských lázeňských hotelů, klidně mohl bez města i kraje přežít a prosperovat, dbá na „společenskou odpovědnost". Tu vyjadřuje především ve svém postoji vůči městu i Karlovarskému kraji. 

20.10.2013
SDÍLEJ:

Generální ředitel karlovarského hotelu Thermal Josef Pavel.Foto: Foto Deník

Jedna z mála akciových společností stoprocentně vlastněných státem, které ještě v Česku zůstaly, patří v krajské metropoli mezi největší zaměstnavatele a snaží se trvale vytvářet nová pracovní místa. Na své náklady provozuje i plavecký bazén určený pro veřejnost a prostranství před hotelem už řadu let supluje náměstí pro pořádání rozličných akcí.

Nemalé peníze pak Thermal vynakládá na vytváření zázemí pro Mezinárodní filmový festival a v poslední době také pro festival Tourfilm. I jeho pořadatelé přiznávají bez vytáček, že kdyby nebylo tohoto objektu, nedovedli by si pořádání prestižní filmové přehlídky v Karlových Varech představit. Byť je Thermal jako stavba kontroverzní a roky diskutovaným tématem, do lázní už prostě patří.

„Společenská odpovědnost, to je pro nás především vztah firmy k zaměstnancům, městu i jeho obyvatelům. Nechceme si hrát na vlastním hřišti, ale být součástí podnikatelského prostředí v Karlových Varech," vysvětluje generální ředitel Thermalu Josef Pavel. Netají se tím, že by se jeden z nejvytíženějších lázeňských hotelů bez města nejspíše obešel. Přes devadesát procent jeho klientely přijíždí ze zahraničí.

„Ale takhle si podnikání nepředstavujeme, chceme sloužit i pro potřeby obyvatel Karlových Varů a regionu. A děláme pro to poměrně dost. Vždyť jen provoz plaveckého bazénu pro nás znamená každý rok značné finanční ztráty," podotkl.

Rozhovor s generálním ředitelem Josefem Pavlem

Thermal stojí v Karlových Varech už 37 let. Změnil se za tu dobu postoj veřejnosti k jeho existenci a patří skutečně do Karlových Varů?

O tom, zda má Thermal stát tam, kde stojí, se debaty asi povedou pořád. Ale už je tady a spousta lidí vzala tuto multifunkční budovu takříkajíc na milost. Jeho architektura je poměrně unikátní a v současné době by se nejspíše takovou stavbu, navíc v relativně malém městě, nepodařilo postavit. Náklady by to byly obrovské. Thermal je výborný díky své multifunkčnosti, která v něm umožňuje pořádat řadu akcí různého typu a pojme najednou obrovské množství lidí. Když jsem se jeho řízení ujal, určil jsem si jako cíl vytvořit z festivalového, kongresového a lázeňského zařízení také plnohodnotný lázeňský hotel. V tom spatřuji i jeho ekonomický a hospodářský úspěch. Nastupoval jsem do hotelu jako krizový manažer, Thermal byl v té době v trvalé ztrátě. Byl jsem ale přesvědčený, že všechno jde, pouze je třeba najít správné postupy. Mým cílem bylo vyvést hotel z minusových čísel a ukázat směr dalšího rozvoje.

Thermal byl v uplynulých letech v poměrně značném finančním propadu. Podařilo se nepříznivý ekonomický vývoj otočit a dostat hotel z červených čísel?

Dlouhé roky se hotel skutečně pohyboval v záporných číslech. Například v roce 2008 vykazoval ztrátu 13 milionů, v roce 2009 dokonce 15 milionů korun. Bylo proto třeba zcela změnit obchodní politiku a zvýšit ceny veškerých služeb. To znamenalo nejprve přesvědčit představenstvo společnosti o tomto záměru, a také o tom, že právě tohle je správná cesta, která nás vyvede z červených čísel. Za loňský rok jsme už vykazovali kolem 14 milionů korun zisku. Orientace a obchodní strategie Thermalu se obrátila na východní trhy a na arabskou klientelu, protože zvýšené ceny znamenaly pokles počtu německých lázeňských hostů i českých pacientů, přijíždějících většinou na poukazy pojišťoven. Samozřejmě zvýšení cen musela následovat i zvýšená kvalita služeb. Začali jsme připravovat vybudování vlastního balneoprovozu, který postrádala hlavně pohodlná arabská klientela.

Balneoprovozy jsou dokončené, a Thermal se tak stal po letech opravdu plnohodnotným lázeňským hotelem. Kolik jste do tohoto projektu investovali a dostavil se očekávaný efekt?

Před několika roky bylo otevřeno výjimečné Aquaforum ve Františkových Lázních, které navrhl architekt Syrový ze Studia Arton Karlovy Vary. Právě jemu jsem zadal vypracování projektu a podařilo se nám postavit balneo ve dvou podlažích pod zemí, na místě nevyužívaných skladových prostorů na ploše skoro 2000 čtverečních metrů včetně bazénu. Celkem jsme do balnea investovali kolem 80 milionů korun. Efekt z toho počinu je výjimečný. Pominuli-li zvýšení komfortu pro naše hosty, tak jsme díky tomu, že už nemusíme platit za nakupované lázeňské služby od cizích subjektů, ušetřili miliony korun. Ještě v roce 2008 platil Thermal za tyto služby přes 16 milionů korun. To je obrovské snížení nákladů. Určitě nemohu pominut i fakt, že s otevřením balneoprovozu vytvořil Thermal téměř tři desítky nových pracovních míst. Výstavba vlastního balnea byla realizovaná ve třech etapách se začátkem v roce 2009. Poslední byla hotová letos v únoru.

Předpokládám, že ale investujete i do dalších částí hotelu.

Samozřejmě. Po etapách, jak obsazenost hotelu, která se pohybuje v průměru kolem 70 procent, dovolí, modernizujeme celá patra a pokoje. Za několik minulých let se v Thermalu proinvestovalo už ke sto milionům korun. Nemalé částky z toho jdou i na zařízení, která přímo pro hotel neslouží. Mám na mysli hlavně peníze vydané na zlepšování podmínek pro pořádání filmového festivalu. Jen výměna sedadel ve velkém sále nás stála skoro deset milionů korun. Modernizace malého sálu byla za 2,5 milionu korun a jednoho ze tří malých projekčních sálů přišla na půl milionu. Upravovat budeme rovněž dva zbývající. Výměna promítací techniky za moderní digitální zařízení stála skoro deset milionů korun. Nejméně jeden milion korun ročně stojí letní a zimní údržba prostranství před hotelem, které je využíváno jako veřejný prostor.

Tak velký hotel by nemohl dobře fungovat bez kvalitního personálu. Kolik lidí zaměstnáváte a jak v duchu „společenské odpovědnosti" přistupujete k personálu?

Thermal zaměstnává kolem 205 lidí. Snažíme se jim vytvářet co nejlepší podmínky, abychom si kvalitní zaměstnance udrželi. Například klademe velký důraz na jejich vzdělávání. V období do listopadu 2010 do října 2012 absolvovaly postupně skoro tři stovky zaměstnanců řadu vzdělávacích akcí v rámci projektu Celoživotní vzdělávací program v odborných oblastech, jenž byl financován Evropským sociálním fondem. Vybraní špičkoví odborníci trénovali zaměstnance hotelu v odborných, komunikačních, prezentačních, obchodních či manažerských dovednostech s využitím moderních výukových forem. Kromě toho se pracovníci hotelu zdokonalovali v jazykových vědomostech v kurzech angličtiny a ruštiny. Kromě přínosu v nově nabytých vědomostech přinesl tento projekt i další užitek zaměstnancům v podobě moderně vybavené počítačové učebny a celé řady nově vytvořených produktů. Například učebnice pro nové zaměstnance hotelu či e-Learningový vzdělávací program pro manažery.

Thermal má dokonce vypracovány vlastní Zásady společenské odpovědnosti v sociální oblasti. Můžete nám je přiblížit?

Společnost se dlouhodobě podílí na praktické přípravě žáků středního odborného učiliště stravování a služeb na povolání kuchař a číšník. Jde o téměř 60 žáků. Dlouhodobě umožňujeme získávání odborné praxe studentům středních a vysokých škol formou stáží, ročně jde o deset až patnáct studentů. Vytváříme pracovní místa a podmínky pro integraci osob se zdravotním postižením do pracovního procesu. Trvale věnujeme pozornost zlepšování pracovních podmínek. Hotová je například rekonstrukce šaten pro zaměstnance a žáky na odborném výcviku. Vznikla rovněž nová jídelna a kantýna pro zaměstnance. Finančně podporujeme zvyšování kvalifikace klíčových zaměstnanců, zejména v oblasti vysokoškolského studia zaměřeného na hotelnictví, gastronomii a lázeňství. K dispozici je také řada benefitů pro zaměstnance.

Jaké projekty Thermal připravuje pro budoucnost? Jsou mezi nimi i takové, které se mohou v nějaké míře dotknout i obyvatel města a jeho návštěvníků?

Pokračovat samozřejmě budeme v postupné modernizaci hotelu, kde jsou ještě velké dluhy z minulosti. Půjde ale především o interiéry. Zrenovovali jsme pokoje už v devíti podlažích. Šest poschodí nás ještě čeká. Exteriér hotelu se měnit nebude, pouze okolní plochy. Pokud jde o akce, jež by mohla zaznamenat veřejnost, pak je to náš přínos k řešení nepříliš dobré dopravní situace v centru města. Otevřeli jsme podzemní hotelové garáže pro veřejnost a nabízíme tak více než dvě stovky parkovacích míst Karlovarákům. Není tak nutné budovat nákladný parkovací dům, což byl v minulosti jeden ze záměrů bývalého vedení města.

Thermal je i partnerem řady významných akcí.

Podílíme se například na pořádání gastronomického Food festivalu. Letos se konal už popáté a veřejnost měla možnost ochutnat nabídku z 16 karlovarských hotelů a restaurací. Naše restaurace byla v hodnocení veřejnosti vyhlášena počtvrté jako nejlepší. Thermal se stal také partnerem premiérového karlovarského půlmaratonu a u nás bydleli všichni elitní běžci. Hotel se stal centrem mezinárodního cestovatelského festivalu Tourfilm a samozřejmě je srdcem mezinárodního filmového festivalu.

Jaký vliv má na počet klientů Thermalu opatření českých pojišťoven, které od letoška jen sporadicky platí lázeňské léčení?

Minimální. Loni přijelo na poukaz VZP celkem 50 pacientů. Letos jsme smlouvu s pojišťovnou nepodepsali. Rád těch 50 lidí přenechám konkurenci. Musím připomenout, že náš lázeňský hotel má spletitou klientelu: festivalové a kongresové hosty a samozřejmě i doprovody těch přijede ročně na 4000. Léčebné pobyty využilo loni 7500 klientů. Odbourali jsme ale jednodenní zájezdy zahraničních turistů. Na veletrhu cestovního ruchu v Dubaji jsme zjistili, že se letos probudily mnohé malé české lázně a nabízejí své služby pacientům z Arabských emirátů. Začíná přibývat konkurence. My však máme s arabskou klientelou dlouhodobé zkušenosti a pokládám za velký úspěch, že se nám podařilo přesvědčit tuto klientelu, že nordic walking v lázeňských lesích je mimořádně vhodná procedura.

Autor: Vladimír Meluzín

20.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
4 22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
10

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení