V rámci projektu se bude jednat zejména o práci s jejich začleněním do společnosti a umožnění jim aktivně se podílet na společenském životě. Projektu se celkem zúčastní dvaatřicet ústavních zařízení z celé České republiky.

„Finance slouží k nákupu, stavbě či rekonstrukci bytů či domů pro ty, kteří dnes tráví svůj život ve velkokapacitních zařízeních. Zároveň se z prostředků hradí vznik denních stacionářů a dalších podobných služeb, které pomáhají lidem se zdravotním omezením," uvedl Vlastimil Beránek, z agentury Remmark.

„Společnost naplno nevyužívá potenciál a dovednosti lidí s postižením. Cílem projektu je také osvěta, aby lidé porozuměli této změně. Chceme, aby tito lidé mohli využívat naplno všechny služby, chodit do obchodu nebo třeba pracovat," dodala vedoucí oddělení realizace programů Ministerstva práce a sociálních věcí Ivana Příhonská.

„Projekt naplňuje vizi, kde lidé nemusí trávit své životy za zdmi zařízení a stávají se plnohodnotnými členy společnosti. Je zřejmé, že budou vždy potřebovat naší pomoc a potřebnou podporu a je zcela mylná představa, že handicapovaní lidé musí prožít celý život izolováni v prostředí pouze s lidmi podobně postiženími," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

„Tam, kde v naší republice k transformaci již došlo, vidíme příklady lidí, kteří tímto přechodem doslova rozkvetli. Jsou svými pány a mohou se tak rozhodovat co si uvaří, rovněž hospodaří s vlastním rozpočtem, chodí na nákupy nebo na návštěvy k přátelům. Jsou to momenty, které nám přijdou naprosto banální, ale leckdo z nich je dosud nikdy nezažil," dodal Drábek.

V kraji momentálně běží dva projekty Podpory transformace sociálních služeb. Jedním jsou sociální zařízení v Lubech a druhým pak příspěvková organizace PATA, Domov pro osoby se zdravotním postižením. Celkem se pak do transformace služeb zapojí i Karlovy Vary, Ostrov, Habartov, Sokolov, kde je podpora nejsilnější, Cheb, Kynšperk nad Ohří a Horní Slavkov.

„Cílem projektu v Hazlově je pořízení a rekonstrukce bytové jednotky a dostavba rodinného domu, kde tak vzniknou skupinové domácnosti pro tři až čtyři uživatele transformovaného domova. Uživatelům pak bude v objektech poskytnuta sociální služba chráněné bydlení. V současnosti zde máme sto tři klientů, z nichž sedmatřicet má již regulérní pracovní smlouvy," doplnil Daniel Lindenberg, ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením „PATA" v Hazlově.

Transformaci sociálních služeb doprovází také mediální kampaň na její podporu. Ta je spojena s putovní výstavou fotografií Jindřicha Štreita. Putovní výstava „Život místo ústavu", postupně zavítá do všech krajů vyjma Prahy. Fotografie dokumentují život v ústavech, jejich všední realitu, lidské osudy i vztahy. „Fotograf tyto snímky pořídil během desítek let z vlastní iniciativy, neboť ho toto téma zajímá. Výstava je nyní k vidění v OC Varyáda a na konci července se přesune na plzeňské hlavní nádraží," dokončil Beránek.