Uplynulý víkend se nesl na Sokolovsku ve jménu charitativní Tříkrálové sbírky. Koledníci zamířili ale spíše na vesnice. Lidé jsou tam podle nich ke Kašparovi, Melicharovi a Baltazarovi vstřícnější. Obyvatelé městských paneláků na sídlištích ke Třem králům naopak důvěru příliš nemají.

Tříkrálovou sbírku zahájili v Sokolově v pátek v podvečer příslušníci farní charity. „Dobrovolníci vyrazili průvodem ke kostelu za hudebního doprovodu. V kostele se pak konal improvizovaný koncert," prozradil Ladislav Filip z farní charity. Druhý den se pak koledníci rozjeli do okolních obcí. „Tři králové rozhodně nejsou žádní žebráci. K lidem přichází vždy s dary, bílým zlatem, kadidlem a myrtou.Tyto dary jsme ale samozřejmě trochu přizpůsobili našim potřebám. Lidé tak dostanou například cukr nebo letáčky o využití peněz ze sbírky," vysvětluje Filip. „Zda pak skutečně přispějí, to je jen na nich. Nikoho nenutíme, aby dával peníze. Pokud jsou lidé nepříjemní, přejeme štěstí do nového roku a s úsměvy odcházíme," říká.

Podle zkušeností Ladislava Filipa vychází lidé koledníkům vstříc spíše na vesnicích než ve městech. Obyvatelé paneláků zkrátka postrádají důvěru. „Na žádné takové sbírky nepřispívám. Nikdy. To bych nedělala nic jiného," omlouvá se paní Věra ze sokolovské Vítězné.

Kolednícké týmy jsou složené z trojic dětí. Většina z nich jsou stálice a sbírky se účastní už po několikáté. „Nechci o prázdninách jen sedět doma. Pomáhat lidem mě baví, moc se na to vždy těším. A taky máme za odměnu slíbenou účast na víkendovém výletě," směje se kolednice Pavlína. Některé děti jsou ze Sokolova – z řad těch, co chodí pravidelně do kostela, dobrovolníci se našli i na gymnáziu. Ostatní přišly z řad 22. Přední hlídky Kraslice, většinou z Jindřichovic. Ty s charitou spolupracují po celý rok.

A výtěžek? Ten se každý rok pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti pěti tisíci. „Odesílají se pak na centrálu, sedmdesát procent se pak vrací pro naše vlastní potřeby. Využíváme je na projekty jako Adopce na dálku, podporu Azylového a nízkoprahového centra v Sokolově nebo na dobrovolnickou službu seniorům a dalším potřebným," uzavřel Ladislav Filip.