Den svatého Mikuláše se neslaví pouze v kulturních domech a zařízeních na Chebsku. Jednadvacetiletá Patricie z Chebu navléká kostým Mikuláše pátého prosince již od čtrnácti let každoročně. „První rok jsem roznesla letáky a zavolaly mi mraky lidí a byli nadšení, že něco takového dělám," řekla Patricie.

„Další léta z nich byli stálí zákazníci. Zavolali si, jestli ještě chodíme, a my řekli, že ano. A tak si nás objednali. Nikdy jsme ale neměli toho nechutného čerta s maskou. Náš byl pěkně strašidelný, ale ne nechutný. Letos ale zůstáváme s přítelem u mě doma s naší roční dcerkou a budeme vyčkávat na příchod Mikuláše společně," dodala.

Dalšími takovými nadšenci jsou lidé ze skupiny z Mariánských Lázní, která se zaměřuje na české tradice. Ta navštíví děti po telefonické domluvě až doma. „Náš čert umí být hodný, ale také pořádně zlý," říká Martin Bestajovský z Mariánských Lázní. „Když přijdou slzičky, Mikuláš i s andělem děti spolehlivě utěší, v tom máme dlouholetou praxi," vysvětlil.

Na Ašsku také mají své Mikuláše, čerty a anděly. Martina Kitajevová z Aše na svůj oblek čertice nedá dopustit. S Mikulášem ale chodí dobrovolně a nežádá si žádné odměny. „Vždycky mě bavilo, když jsem si na Mikuláše mohla vzít masku čertice a strašit zlobivé děti a naopak ty hodné odměňovat," řekla Ašanka.

A jak se na Mikuláše připravují rodiče z Chebska? „My plánujeme s manželem jako tradičně převléci se za čerta a Mikuláše sami," řekla třiadvacetiletá matka tří dětí Tereza z Aše a pokračovala: „S dětmi bude doma tchyně, která na ně bude dávat pozor do té doby, než se objevíme my s nadílkou. Každoročně takhle ušetříme spoustu peněz a nemusíme si nikoho objednávat."

Patnáctiletý Petr Daněk z Chebu jde letos za Mikuláše poprvé. A velmi se těší. „Jsem zvědavý, jaké to bude," řekl Petr. „Jsem rád, že vůbec mohu jít, akorát se možná budu malinko stydět. Neumím totiž příliš mluvit před cizími lidmi. Chtěl jsem jít za čerta, jenže rodiče mi řekli, že bych děti určitě strašil naschvál," doplnil.