„Jmenovitě jde o povodí Borského, Lomnického, Lučinského, Lužeckého, Sadovského a Vitického potoka. Tedy území nebo části území obcí Sadov, Andělská Hora, Stružná, Bochov, Pila, Kolová, Stanovice, Březová, Šemnice, Nejdek, Děpoltovice a Dalovice," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Správce povodí navrhl, aby zákaz platil až do konce října. Vodoprávní úřad ho však s odvoláním na ustálenou praxi stanovil do odvolání. „Důvodem pro přijaté opatření je současná obecná hydrologická a meteorologická situace a možné ohrožení toku i návazných ekosystémů. Ve vodních tocích může mimo jiné dojít například ke kyslíkovému deficitu," poznamenal Kopál.

V této souvislosti vodoprávní úřad upozorňuje právnické a fyzické osoby na dodržování minimálních zůstatkových průtoků, stanovených příslušnými rozhodnutími, opravňujícími nakládat s vodami. Voda ze studní by pak měla být využívána především pro pitné účely a pro osobní hygienu. Nedodržení této vyhlášky nebo podmínek v platných povoleních k nakládání s vodami bude řešeno ve správním řízení dle vodního zákona.

Stejné opatření bylo před týdnem přijato pro jihozápadní části Karlovarska. Platí do odvolání pro území obcí a měst Toužim, Útvina, Krásné Údolí, Bochov, Štědrá, Žlutice, Verušičky, Čichalov, Chyše a Pšov.