Tato kauza se dotýká nejen Mariánských Lázní, ale celého Karlovarského kraje. Do případu bylo podle soudce Jiřího Kutílka zapleteno celkem 98 lidí.

„92 obžalovaných bylo vyloučeno k samostatnému projednání," uvedl soudce s tím, že u některých osob padly tresty. Už v červnu bylo kvůli jednomu z hlavních obžalovaných soudní líčení odročeno. Ani tentokrát se nedostavili dva obžalovaní. Milan Jadlovský má závažné zdravotní problémy a zatím není schopen zúčastnit se soudního líčení. „Soud rozhodl, že tento obžalovaný bude ze společného řízení vyloučen a jeho případ se bude projednávat samostatně," uvedl Kutílek.

Dalším, který se na hlavní líčení nedostavil, je Jiří Dubjak, který kvůli svým zdravotním potížím požádal soud, aby hlavní líčení byla konána v jeho nepřítomnosti. K soudu se tak dostavil obviněný zkušební komisař Ivo Růžička a tři majitelé autoškol Michal Hlaváček, Jaromír Pustina a Ivor Thír.

Jen čtení obžaloby, ve které figurují i jména známých herců Davida Matáska a Jana Dolanského, u okresního soudu zabralo státnímu zástupci Václavu Böhmovi celé jedno líčení. Obžaloba viní zkušebního komisaře a majitele autoškol z řady trestných činů například zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení, podvodu či přijetí úplatku.

A jak vlastně kšeftování s řidičáky probíhalo? Lidem z celé republiky, ale také z ostatních států Evropy či Asie autoškoly obžalovaných zařídily vydání řidičáků. Budoucí šoféři, kteří předkládali falešné lékařské zprávy, ale nikdy nechodili do kurzů a ani nesložili závěrečné testy.

Vždyť už jen časy, za které měly podle zfalšovaných protokolů budoucí držitelé řidičských průkazů vyplnit testy, byly zarážející. Například David Matásek ´zvládl´ test správně vyplnit za patnáct minut a našli se i tací, kteří to dokázali za rekordních dvanáct minut.
Soudní líčení bude pokračovat celý říjen.