Ve stanici handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě na Sokolovsku se ocitl loni, kdy ho našly děti zesláblého a podchlazeného v řece u Sokolova. Ve stanici pod dohledem odborníků nabrala sovička kondici, díky čemuž mohla ukončit život v ´zajetí´.

„Bylo velkým štěstím, že nám děti zavolaly. Tehdy mládě puštíka obecného bylo na pokraji sil. Z řeky nemohlo vzlétnout. Těžko říct, jak se tam vzalo," říká Vladimír Tomáš Smolík. První týdny se puštík stal členem jeho rodiny. „Vzal jsem ho k sobě domů, aby byl neustále v teple. Pak jsem ho přemístil do karantény v záchranné stanici, kde jsem ho až do vypuštění dokrmoval. Stal se z něj pořádný jedlík. Zprvu jsem ho krmil například malými myškami. Nyní už spořádal každý den čtyři potkany nebo menší kuřata," líčí zvířecí záchranář.

Puštíka přitom držel od lidí, aby zůstal divoký a neměl pak potíže s návratem do volné přírody. „Teď už je to na něm. Musí si už potravu ulovit sám," doplnil.

Dobrovolnická Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera je jedinou svého druhu v Karlovarském kraji. Například loni se postarala o 380 zvířat. Nejčastěji o poraněné dravce, ale třeba i ježky nebo netopýry. Letos už má na kontě pětasedmdesát zachráněných živočichů.