Termín podání přihlášek na střední a vysoké školy se blíží. Žáky a studenty tak jako každý rok čeká rozhodování, které může zásadně ovlivnit jejich budoucí život. Podle výchovných a kariérních poradců mají ale především budoucí vysokoškoláci ve své volbě poměrně jasno už předem. Rozhodují se většinou hlavně podle toho, co je baví. Důležitá je pro ně ale i možnost budoucího uplatnění na pracovním trhu.

„Jsem teď v deváté třídě, přihlášky si budu dávat na víc škol. Na obor sportovní a rekondiční masér na střední zdravotnické. Potom na kosmetičku s maturitou na živnostenské škole. Tyhle dva obory by mě určitě bavily a jsou přímo propojené s budoucím povoláním," vysvětluje Michaela Kromerová z Habartova, kterou rozhodování letos čeká. „Přihlášku si podám i na ISŠTE, obor ekonomika a podnikání. Táta má firmu, takže by se mi vzdělání v tomto oboru mohlo hodit, pokud bych ji po něm zdědila," dodává. Definitivní rozhodnutí ale odkládá až po přijímacích zkouškách.

Základní školy připravují deváťáky na výběr dalšího studia pečlivě. „Kompletní testy dáváme žákům už od osmé třídy. Nejde jen o schopnosti a dovednosti, žáci zjistí, jaký jsou typ osobnosti a k čemu mají předpoklady," vysvětluje výchovná poradkyně Základní školy Rokycanova v Sokolově Petra Šišková. Výsledky pak poradkyně konzultuje individuálně jak s žáky, tak jejich rodiči. U těch jsou podle jejích slov testy velice oblíbené. „V deváté třídě pak mají celý rok předmět svět práce, ve kterém se na volbu oboru připravují. Předáváme jim informace ze dnů otevřených dveří škol, součástí jsou i přednášky pracovníků úřadu práce. S žáky také úřad vždy navštívíme, a to úmyslně v úřední den. Důležitost rozhodnutí o budoucím studiu si totiž často uvědomí až v momentě, kdy vidí nekonečné fronty nezaměstnaných. Nechtějí skončit stejně," tvrdí Šišková.

Mezi studenty maturitních ročníků je více těch, kteří mají ve výběru školy jasno už nyní. Zaměření si na některých středních školách určovali už v předchozích letech volbou seminářů. „Uvažoval jsem nad medicínou, tak jsem si navolil semináře chemie a biologie. S rodinou už jsem si procházel i nabídku konkrétních oborů. Budu se hlásit na zubařinu. Bude to dřina, ale je to obor se skvělým uplatněním, " prozradil student gymnázia Pavel Tupý. Podle poradkyně Hany Drahokoupilové gymnazisté chodí s dotazy spíš už ve třetím ročníku. „Zajímá je nabídka oborů, typy přijímacích zkoušek nebo jak se orientovat na webových stránkách škol. Pro maturitní ročníky pak slouží vysokoškolský proseminář. Tam každý týden přednáší absolventi různých vysokých škol, měli jsme tu i zástupce firmy Scio," říká Drahokoupilová. Definitivní rozhodnutí podle ní studenti dělají až v únoru, kdy mají k dispozici známky z pololetního vysvědčení. Termín pro podání přihlášek na většině škol je 28. února.