Bytová organizace, která patří pod město a spravuje více než 400 bytových jednotek na dvou sídlištích, se v příštím roce pustí do revitalizace sídlišť. Počítá s investicí pětačtyřicet milionů korun.

„Bydlel jsem v městském bytě v posledním patře a zvlášť po zimě bylo žití v něm hrozné. Do pokojů stále zatékalo," řekl Lukáš Kričfaluši z Oloví, ve kterém žije okolo dvou tisíc obyvatel. Naštvaný byl podle svých slov i proto, že stále doplácel za energie. „Platil jsem měsíční zálohy tři tisíce korun, skoro netopil, ale únik tepla byl tak velký, že na to dopláceli všichni," doplnil.

Bytová organizace řešila i situace, kdy nájemníci požadovali kvůli havarijnímu stavu jiný byt. Ne vždy jim ale bylo vyhověno. „Víme samozřejmě o tom, že panelové domy jsou v žalostném stavu. Především v zimním období jsou největší problémy," potvrdil šéf Bytové organizace v Oloví Radek Jelínek.

Bytová organizace ještě vyjednává o úvěru na revitalizaci sídlišť, tak aby se s pracemi mohlo začít už v příštím roce. „K revitalizaci nás nutí stav objektů, které pochází z šedesátých let. Oprav se dočkají některé střechy, vyměněna budou i sklepní a chodbová okna a panelové domy budou zatepleny. Díky tomu klesnou náklady domácností," řekl starosta Oloví Miroslav Filandr. V uplynulých letech už Oloví nechalo vyměnit stará okna za plastová.

Vzhledem k plánovaným rozsáhlým opravám navýšilo město nájemné. Za metr čtvereční zaplatí lidé o pět korun více. Místo původních 21,07 korun zaplatí 26,29 korun. „Stále jsme se ale udrželi na spodní hranici nájemného městských bytů," doplnil starosta.