„Koním strouhám kopyta sama už několik let," řekla Michaela Kunová z Chebu. „Nechápu to. Moji koně nejsou ani okovaní, takže nerozumím tomu, proč by bylo strouhání přerůstajících kopyt považované za týrání. Koním bych v životě neublížila, protože je beru jako část své rodiny," dodala.

Prvním způsobilým ke strouhání kopyt je podle novely jen vysokoškolsky vzdělaný veterinární lékař. Dalším odborně způsobilým je dle zvláštního právního předpisu pouze ten, kdo má postaru úplnou kvalifikaci v oboru kovář podkovář a dle nového podkovář zemědělský kovář anebo osoba s profesní kvalifikací pomocník podkováře, podkovář a podkovář specialista.

„Za ostrouhání kopyt si většinou říkám 250 až 300 korun," řekl podkovář Petr Skalička z Chebu. „S kováním je to jiné. Vše ale záleží na podkovách, z jakého jsou materiálu a tak dále. Podle toho se také odvíjí cena. K novele můžu říct jen to, že si chytří páni nahoře zase něco vymysleli. Je to hrozné," vysvětlil.

Dalším milovníkům koní také zůstává rozum stát. „Na jednu stranu chápu, že nějaký hodně nešikovný člověk může koně nějak při strouhání poranit," řekl koňák Jan z Aše. „Na tu stranu druhou jsem se s tím ale doposud nesetkal. Každý, kdo má koně rád, a dokonce je vlastníkem takového vznešeného zvířete, dělá všechno pro to, aby se kůň cítil dobře. Proto se také kopyta strouhají. Když je včas neobrousíte, třepí se, lámou, praskají a přerůstají. Já jsem si své koně také doposud strouhal sám. Okovaného mám jednoho, ale jeho kopyta udržujeme raději s kamarádem kovářem, protože se musí vytahat hřeby a sundat celá podkova. Jsem si jistý, že je to další způsob, jak na lidech, kteří milují zvířata, vydělávat," vysvětlil.