Otázka, kam se skvělou úrodou, jak ji zpracovat, aby ztratila co nejméně vitaminů, se hospodyňkám vrací každý rok na přelomu léta a podzimu. Sušit, zamrazovat nebo zavařovat? Toť otázka.

Ať si vyberete kterýkoliv způsob konzervace potravin, důležité je vybrat pro další zpracování kvalitní plody. Jediný poškozený plod totiž dokáže během chvilky konzervované dobroty nezvratně poškodit.

Sušení

Spíže a kuchyně našich babiček vonívaly křížalami – na tenké plátky nakrájenými sušenými jablky. Sušení ovoce je prvním způsobem, jak uchovat plody spolu s jejich vitaminy. Pro tento způsob konzervace vybíráme čerstvé a vyzrálé ovoce nebo zeleninu.

Dobře vyzrálé plody mají nejvyšší obsah cukru a živin. Nevadí, když ovoce nebo zelenina nejsou na pohled hezké, a vypadají zdeformované. Nesmějí být ale nahnilé nebo plesnivé.

Plody dobře umyjeme, u peckovin (třešně, švestky, meruňky atd.) odstraníme pecku. Ovoce nakrájíme na plátky asi půlcentimetru silné. Ty klademe přímo na síto nebo na síťku, položenou na sítu. Naplněná síta vkládáme ihned do sušičky a sušíme podle návodu. Pracujeme rychle, aby se v ovoci uchovaly všechy živiny. Ovoce, které rychle hnědne, můžeme na pět minut ponořit do vody s citronovou šťávou. Poté je necháme okapat, narováme na síto a sušíme. Na jeden litr vody použijeme šťávu ze dvou citronů nebo jednu lžíci octa.

Dobře usušené ovoce obsahuje méně než 5 % vody, je vláčné, ohebné a pružné bez vlhkých míst. Usušené plody skladujeme ve sklenicích se vzduchotěsným uzávěrem nebo v plátěných sáčcích.

Sterilizace

Tento způsob konzervace patří mezi nejrozšířenější způsoby uchovávání ovoce a zeleniny. Kromě samotných plodů a zavařovacích sklenic budete potřebovat suroviny k přípravě láků, jejichž součástí – kromě sterilizačních přípravků – je cukr a ocet. Tyto suroviny by měly být co nejkvalitnější, aby výsledný efekt byl co nejlepší.

Jak se pozná kvalita

V nepřeberném množství výrobků, které současný trh nabízí, se lze orientovat celkem jednoduše: Stačí na obalu hledat červenomodrobílé logo "a" značky kvality Klasa (národní značka kvality).

Co a jak zavařovat

Sterilizovat lze všechny jedlé plody ze zahrádky nebo lesa, ale i exotické ovoce. Receptů na láky jemné, pikantní i ostré najdete jistě v kuchařkách nepřeberně. Většina obsahuje vodu, ocet, cukr, sůl a koření. I možností samotné sterilizace je několik. Někteří zalévají zeleninu horkým lákem, sklenici pevně uzavřou, okamžitě obrátí a postaví na víčko a nechají obsah vychladnout. Jiní zalévají obsah lákem vychladlým a obsah pak sterilizují při 80 stupních Celsia 20 minut, jiní oba způsoby kombinují. Nejlepší recepty ale zcela jistě najdete v zápisnících babiček.

Jednoduchý nálev:
2,75 l vody
1 l octa
460 g cukru
105 g soli
celý pepř, nové koření, bobkový list.
Postup:
Vodu s octem, cukrem, solí a kořením svaříme. V tomto nálevu můžeme sterilovat okurky, houby, papriky (k těm do skleničky přidáme ještě kávovou lžičku oleje).


Zelenina v tuku

Tento způsob konzervace zeleniny je dnes již málo používaný, ale jednoduchý a spolehlivý. Do tuku nakládáme vyzrálou a zdravou zeleninu. Nejprve ji dobře očistíme a pak nakrájíme na nudličky nebo nastrouháme. Osolíme a osmažíme na másle, sádle nebo umělém tuku. Měkkou horkou zeleninu plníme do čistých sklenic. V naplněné zelenině nesmějí být bublinky. Povrch napěchované hmoty ještě zahorka zalijeme asi dvoucentimetrovou vrstvou rozehřátého tuku, v němž jsme zeleninu smažili. Ihned uzavřeme. Uložíme v chladnu a nejpozději do roka ji spotřebujeme.

Příloha byla připravena ve spolupráce se značkou Klasa.
Příloha obsahuje i komerční informace.