Vánoce se kvapem blíží, sváteční atmosféra na nás dýchá na každém kroku. Jak prožíváte adventní čas?
Čas adventu býval pro zemědělce obdobím zklidnění, zaslouženého odpočinku a užívání si všeho, co přes jaro a léto vypěstovali. Pro ministra zemědělství a pro ministerstvo to zas až tak neplatí. Nemůžu si říct, že už je úroda pod střechou, a u krbu rozjímat, protože práce mám pořád dost. Adventní atmosféru si tedy prožiju zhuštěně jen v několika dnech kolem Vánoc. Přiznám se, že Vánoce jsou pro mě ze všech svátků během roku ty nejdůležitější.

Jak na vás působí vánoční výzdoba měst a obcí?
Vánoční osvětlení měst se mi líbí, zejména když se brzy smráká a města i obce rozzáří slavnostní výzdoba. Nemám ale rád přeplácané ozdoby, vodopády žároviček a importovaného Santa Clause. Vím, že existuje hnutí pro záchranu tradičních českých Vánoc a Ježíška, které je mi sympatické. Vánoce jako podle Ladových obrázků s trochu tajuplnou atmosférou umí potěšit mnohem víc než kýčovité a konzumní oslavy, které přehluší původní význam svátků.

Navštěvujete předvánoční trhy, a pokud ano, po jakých výrobcích se ohlížíte?
Na návštěvu vánočních trhů mi bohužel teď nezbývá mnoho času. Dřív jsem na nich nakupoval dárky pro své blízké. Drobnosti, maličkosti, které potěší. Většinou výrobky tradičních řemesel. Rád nakupuji vánoční ozdoby a výrobky z českého skla. Osvědčily se mi také nákupy méně obvyklých druhů koření, které se o Vánocích vždycky hodí.

Pro někoho jsou Vánoce obdobím klidu, pohody a rozjímání, pro jiného dobou hojnosti a plného stolu. Do které skupiny se řadíte vy?
Ideální je, když se propojí klid a pohoda s rozjímáním a povídáním u plného stolu. Nejsem ale příznivec přejídání. Vím, co udělá s fyzičkou, když se člověk přecpává a nehýbe. Dokonalý Štědrý večer pro mě je, když se sejde rodina u stolu s lahůdkami a člověk chvíli poslouchá, chvíli povídá a občas si dá kousek toho, na co má chuť. Rád navíc běhám maratony na lyžích. Pravidelně se zkraje ledna účastním Jizerské 50, takže vše, co přes vánoční svátky přiberu, vyběhám.

Na českou štědrovečerní tabuli již tradičně patří kapr, bramborový salát a rybí polévka. Co bychom o Štědrém dni viděli na vašem stole?
Přesně tohle. Obvykle míváme rybí polévku a kapra s bramborovým salátem. Sladkovodní ryba na náš stůl patří a dáváme si ji nejenom o Vánocích.
Moje paní vyzkoušela různé recepty, měli jsme o Vánocích kapra na černo i na česneku, ale nejčastěji si dáváme klasické kapří řízky.

Máte nějaké oblíbené jídlo, které v tomto slavnostním období nesmí na stole chybět?
Kromě už zmíněného kapra, bramborového salátu a různých druhů cukroví by mi určitě chyběla mísa s ovocem, protože nejenom, že dotváří atmosféru, ale taky znamená zdravý doplněk k přece jen trochu těžším slavnostním jídlům.

Co vy a vaření? Jste vděčným konzumentem, nebo se také občas obléknete do zástěry a připravíte rodině nějakou dobrůtku?
Vařím občas a rád. Nejsem typ, který by vzal do ruky kuchařku a na gram přesně odvažoval ingredience. Spíš pojmu nějaký recept jako výchozí bod a pak experimentuji s kořením nebo s různými přísadami. Takže žádné moje jídlo nechutná pokaždé stejně a je to vždycky trochu překvapení, ale strávníci si zatím nestěžovali. To považuji za velký úspěch.

Podle jakých kritérií vy sám nebo členové vaší rodiny vybíráte suroviny na přípravu pokrmu? Je pro vás důležitá kvalita, nebo kvantita?
Rozhodně kvalita. Dávám jí přednost vždy a o Vánocích tím spíš. Člověk by si měl na jídle pochutnat a ne ho brát jen jako prostředek, jak se udržet při životě. Nakupuje hlavně moje paní, ale ona má podobný názor jako já.

Dodržujete nějaké vánoční zvyky – například rozkrajování jablíčka, lití olova a podobně?
Dáváme pod talíře rybí šupiny a u vánočního stromku zvoníme na zvoneček. Zvyky, které mají prozradit budoucnost, uznáváme. Například rozkrajujeme jablka. Myslím ale, že jaká bude naše budoucnost, záleží především na tom, co děláme a jak se rozhodujeme teď.

Máte nějaký jednoduchý zajímavý rodinný recept na vánoční dobrotu, o který byste se chtěl podělit s našimi čtenáři?
Občas doma zkusíme jeden z méně tradičních způsobů, jak upravit kapra. Docela nám zachutnal kapr na červeném víně. Očištěného, opláchnutého a osušeného kapra (cca 800 g) nakrájíme na porce a z obou stran na rozehřátém másle krátce opečeme. Pak rybu vyjmeme a ve zbytku po pečení zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli (40 g), přidáme rozetřený česnek (2 stroužky) a koření. Za stálého míchání minutku opražíme, přidáme porce opečeného kapra, zalíváme postupně vínem (2-3dl) a dusíme doměkka. Hotové porce vyndáme do tepla, šťávu zahustíme řidší jíškou, rozvaříme ji a přecedíme na kapra. Do hotového jídla můžeme přidat nakrájenou nakládanou cibulku (šalotku) a ještě chvíli podusit.

A slovo na závěr: co byste popřál čtenářům Deníku do roku 2011?
Především hodně zdraví. Vím, že ne každé přání, které se člověku splní, znamená, že mu opravdu přinese štěstí. Takže bych čtenářům vašeho Deníku popřál, aby jim i věci a události, které se jim budou zprvu zdát nemilé nebo nepříjemné, nakonec prospěly nebo udělaly radost.