Podtituly nové knihy jsou hned tři: Co to je Ebicykl, Tipy na týdenní cykloputování a Průvodce po hvězdárnách a planetáriích. Alespoň částečně onen tajemný Ebicykl přibližuje plzeňský nakladatel Jiří Říha: „Jiří Grygar každoročně spoluorganizuje a vede ojedinělou akci, která má už téměř třicetiletou tradici. V pelotonu  se  spolu  setkávají vynikající vědci, univerzitní profesoři, ale i amatérští zájemci o astronomii a lidé nejrůznějších dalších zaměstnání, aby během týdenního letního putování po hvězdárnách a pamětihodnostech strávili báječný čas.“

Na kole ke hvězdám

Knížka pojmenovaná Na kole ke hvězdám obsahuje s podrobnými popisy 28 tras, které „ebicyklisté“ projeli během uplynulých let v České republice i na Slovensku. Trasy s více než sedmnácti tisíci kilometry mohou být inspirací zvlášť pro putování po českých a slovenských hvězdárnách a planetáriích.

Grygar je skvělý vypravěč

Čtenář se nemusí obávat, že by  se  na  něho  ze  stránek knihy valily proudy astronomických pojmů. „Protože Jiří Grygar je skvělým vypravěčem, není text suchopárným výčtem odborných poznatků z astronomie. Koření jej i autorovy lehce filozofické pohledy na život a historky z cest jeho i mnoha dalších účastníků Ebicyklu,“ říká Jiří Říha z Plzně.