„Dvojice autorů postupně navštívily Brno, Košice, Ostravu a Wrocłav. Na své první, brněnské čtení se těšili nejvíc a někdy to společensky přehnali. Následovala náročná cesta do Košic, v Ostravě pak trošku pookřáli. Celkem najeli přes dvacet tisíc kilometrů,“ říká programový ředitel festivalu Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny, které přehlídku pořádá. Potvrdil také, že koncepci programu se zahraniční (letos polskou) a česko-slovenskou linií zachovají pořadatelé i nadále.

Na Magora, Krchovského a Goldflama sál praskal ve švech

Poprvé v historii se festival může pochlubit i dalším číslem. Tím je pouze jedna absence. Ze všech třiašedesáti autorů nepřijel jen polský prozaik, básník a dramatik Henryk Grynberg. Z těch, kteří v brněnském Divadle Husa na provázku své texty přečetli, byli divácky nejatraktivnější Arnošt Goldflam, Ivan M. Jirous a J. H. Krchovský.

„V sále bylo přes čtyři sta lidí, což je více než stanovená kapacita. Bylo to však autorské čtení, ne divadlo, a tak někteří stáli nebo seděli na zemi,“ přibližuje atmosféru Minařík a upřesňuje, že dle předběžných odhadů festival navštívilo přes pětadvacet tisíc lidí a největší diváckou účast mělo Brno.

Ivan Martin Jirous, řečený Magor, přijel k překvapení všech střízlivý

Milým překvapením byl pro mnohé večer s básníkem Ivanem Martinem Jirousem přezdívaným Magor. Do Brna jej provázela partnerka a písničkářka Dáša Vokatá. „Měl vystoupit v půl deváté večer. Přijel tak, aby to stihl a byl zcela střízlivý. Nic neočekávaného se nestalo. Diváci měli možnost poznat nového Magora Jirouse,“ říká Minařík.

Za jedenatřicet červencových dní se Brňanům dále představili například Pavol Rankov, Petr Hruška, Radka Denemarková, Ivan Matoušek, Jaroslav Rudiš nebo Petra Hůlová, z polských hostů to byli Jacek Dehnel, Dariusz Suska, Jacek Gutorow či Małgorzata Rejmer .

„Nejsilnější dojem jsem si odnesl ze čtení Michala Hvoreckého. Je to dobrý řečník, což se o některých spisovatelích říci nedá. Jejich skvělé myšlenky se mnohdy ztratí pod nesrozumitelnými slovy,“ reaguje na čtení slovenského dramatika a prozaika Lukáš Pokorný z Brna.

Ve třech festivalových městech program skončil, s výjimkou Brna

Jako jediné ze čtyř festivalových měst, kde festival včera večer skončil, má Brno program ještě v pondělí. V sedm hodin se v Huse na provázku představí polský básník, prozaik, esejista a překladatel Adam Zagajewski, mimo jiné také trojitý kandidát na Nobelovu ceny za literaturu. „Byl spjat s takzvanou Novou vlnou v polské poezii. Po podepsání protisovětské petice List 59 v roce 1975 se stal zakázaným autorem. Od roku 1982 žil v emigraci v Paříži, poté přednášel na University of Houston a od roku 2007 také na University of Chicago.

Do Polska se vrátil v roce 2002 a nyní žije v Krakově,“ říká o autorovi čtrnácti básnických sbírek Minařík. Dodává, že je přesvědčen o Zagajevského docenění. „Věřím, že Nobelovu cenu za literaturu nakonec získá. Do Brna se nám jej podařilo přizvat díky jeho přátelství s básníkem Petrem Králem, o kterém na festivalu vznikl nový dokument,“ upozorňuje Minařík na nový filmový počin režiséra Jana Gogly mladšího.

I v dalších letech chtějí organizátoři zachovat trojí linii každého z večerů, tedy jako první v pořadí audio-vizuální pořad, po kterém následují čtení zahraničního a českého nebo slovenského autora. „Ještě nevíme, kterou zemi zvolíme pro příští, třináctý ročník. Uvažujeme o Maďarsku, Rusku nebo Německu,“ dodává Minařík.