Vášeň pro přeslazené románky udala ráz večeru („obětí“ se kupříkladu stal ředitel Národního divadla Ondřej Černý, kterého Aňa bryskně překřtila na pana Červeného) i scéně, s níž se díky pokleslému literárnímu žánru dalo různě pracovat. Letošní ročník tak byl sympatickým dokladem toho, že i předávání literárních cen – byť spisovatelé a poeti nepatří právě mezi showmany – může mít švih. Stačí dobrý nápad a elegantní provedení.

Nápadité vstupy Geislerové a Dyka

Soutěž si vystačila – kromě moderátorky - s jedinou známou tváří: Vojtěchem Dykem. Ten spolu s přihrávající partnerkou „odvyprávěl“ (a výtečně i odzpíval) scénicky příběh moderátorčina fiktivního díla Neplač, děvče. Jejich vstupy byly vtipné a nápadité, počínaje efektním úvodem se snášejícím se rudým sofa s moderátorkou a konče červenou svatbou hereččiny „hrdinky s autobiografickými rysy“.

Knihou roku se stalo dílo Zmizet mladé autorky Petry Soukupové, kromě této „Magnesie“ rozdali hosté dalších osm cen. Novinkou bylo, že letos nevybírali vítěze Knihy roku a Objev roku porotci všech kategorií, ale nová, téměř třísetčlenná porota doplněná o spisovatele a novináře.

Objevem roku byla vyhlášena Opozice ´68 z pera Jiřího Hoppeho, za překlad ocenila porota Richarda Podaného (Nejtišší trest od Davida Lodgeho). V literatuře faktu bodoval Ivan Klíma a Moje šílené století, v poezii Viola Fischerová a její Domek na vinici, nejlepším prozaikem byl vyhlášen Ivan Matoušek s knihou Oslava. V kategorii literatura pro děti a mládež zvítězila Iva Procházková s knihou Nazí, Cenu čtenářů Knižního klubu dostala Kateřina Tučková za Vyhnání Gerty Schnirch.

Co dodat? Pro dívky snad jen radu Ani Geislerové: „Čtěte červenou knihovnu! Možná pak i vy najdete svého továrníka. Nebo odborového předáka… Přijde na to, jak dopadnou volby. “ Ať už to bude ale za pár týdnů jakkoli, jedna jistota tu je – Zdivočelá služka čili nový román Ani Geislerové. Nekupte to!