Edgar Allan Poe: Pád domu Usherů

Ve slavné povídce mistra hororu Edgara A. Poea se zdivo starého paláce, „způsob sestavení jeho kamenů“, stává spolu s plísněmi, které tu bují, tajemnou silou tvořící zvláštní atmosféru domu. V Poeově díle se mísí pocit bezmoci a prázdna, nezadržitelný rozpad všeho, co je člověku drahé, a také ironie, racionální odstup a profesionální prakticismus. Jeden z jeho nejznámějších textů, který před dvěma lety nastudovala pro Český rozhlas Hana Kofránková, doplnilo nyní vydavatelství Radioservis na svém CD o povídku Berenice, rozkrývající usherovské motivy v ještě drastičtější podobě. V podání Vladimíra Dlouhého a Marty Vančurové jsou oba texty velmi sugestivní.

Markéta Baňková: Straka v říši entropie

Kniha bajek pro dospělé i děti, jež byla letos oceněna Magnesií Litera za objev roku, vychází na CD. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Audiokniha, nahraná vydavatelstvím Tympanum, humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí i malé děti. S nenapodobitelným půvabem čte Hrochovy slasti a strasti Jiří Lábus, Králíka a zákony přežití Ivan Trojan, Poradnu slípky Jarmily na střídačku Libuše Šafránková a Barbora Hrzánová a konečně Tlusťochovu přitažlivost přiblíží Libuše Švormová s Arnoštem Goldflamem.

Robert Graves: Já, Claudius

Jeden z nejslavnějších a nejprohnanějších císařů. Claudius, vnuk Marka Antonia, kulhavý a koktající mladík, léta zveličoval své tělesné nedostatky a předstíral hlupáka. Jen díky tomu – všemi opovrhovaný – neuvázl v záludné síti znepokojivých vztahů římské smetánky. Přežil hrůzovládu Tiberia i Nera, aby byl nakonec – proti své vůli – vyhlášen rovněž císařem… Postavu Gravesova románu proslavil stejnojmenný seriál z roku 1976 s Derekem Jacobim, pro dramatizaci v Českém rozhlase namluvil titulní roli Viktor Preiss. Na nahrávce z roku 1999 (Radioservis) uslyšíme dále Františka Němce, Josefa Vinkláře, Jaroslavu Adamovou, Marii Drahokoupilovou aj.