Kvůli pěkné cyklistické vyjížďce, kterou si chcete užít i se svými malými dětmi, nemusíte opouštět hlavní město. I v Praze je mnoho zajímavých míst, která si můžete prohlédnout v rámci rodinného výletu na kolech. Oblíbenou a vyhledávanou lokalitou je například Klánovický les. Rovinatý terén je ideální právě pro rodiny s malými dětmi.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců.
www.denik.cz/predplatne

Cyklistický okruh je dobré začít na parkovišti u vlakového nádraží Praha-Klánovice. Odtud snadno najedete na asfaltovou cyklotrasu A. Lesem prochází i několik značených turistických stezek.

Zajímavá cesta lesem vás povede přes přírodní rezervaci Klánovický les–Cyrilov. Rezervace se rozkládá na ploše zhruba 243 ha. Předmětem ochrany tu jsou dubové lesy, mokřady, drobná rašeliniště a vzácné rostliny, jako je třeba lilie zlatohlávek nebo medovník velkokvětý. Chráněné území si oblíbili i ptáci, bylo tu zaznamenáno na 60 druhů ptactva.

Les je součástí přírodního parku Klánovice–Čihadla. Na jeho území se kromě přírodní rezervace Cyrilov nachází přírodní památka Prameniště Blatovského potoka a evropsky významná lokalita Natura 2000 Blatov a Xaverovský háj.

Klánovickým lesem vedou také naučné stezky, na kterých jsou na informačních tabulích poutavou a pro děti srozumitelnou formou představeni zástupci rostlinné a živočišné říše.

Rozhledna Vinice v ÚvalechNa celou trasu budete mít hezkou vyhlídku z rozhledny Vinice v Úvalech. Její celková výška je 31 metrů. Je ocelová a má vnitřní točité schodiště. Vychutnejte si z ní pohled na České středohoří, Bezděz, Ještěd nebo Krkonoše.

Děti jistě uvítají přestávku v jízdě u hřiště a protáhnou se na sportovišti s dřevěnými herními prvky.

Cesta pokračuje po cyklotrase B, opustíte Klánovice a dojedete až na samotu s bývalou myslivnou Nové Dvory. V těchto místech se dříve rozkládala zaniklá ves Slavětice.

Dětem se tady bude líbit, protože se tu nachází nejen venkovní posezení, kde si můžete dát dobrou svačinu, kterou jste si doma na výlet jistě připravili, ale vaše děti hlavně uvítají to, že si tu mohou prohlédnout pasoucí se domácí a lesní zvířata.

Po cyklotrase B pak zamíříte zpět ke klánovickému nádraží, kde se okruh uzavře.

Les byl rájem loupežníkůKlánovický les, nazývaný také Vidrholec, býval jako temný hustý hvozd útočištěm lapků a zlodějů, kteří okrádali bohaté obchodníky, putující po zemské silnici. Jedna z nejstarších zmínek o loupežnících pochází z roku 1142, kdy nechal kníže Vladislav les od loupežníků vyčistit.V 17. století ve Vidrholci pobýval i známý lupič Petrovský se svou tlupou.