Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

5.1.2018

Den Ivana Hoffmana: Nešťastná žaloba

Žalobou na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli odmítání uprchlických kvót prokázala Evropská komise medvědí službu Evropské unii. Podstata nedorozumění tkví v tom, že jsme žalováni za neuposlechnutí rozkazu, přičemž z našeho pohledu nám neměl kdo co rozkazovat.

4.1.2018

Den Ivana Hoffmana: Jednací řád

Opozice kritizuje záměr měnit jednací řád vlády. Vzhledem k tomu, že se jedná o manuál, schvalovaný usnesením vlády, nejde o žádný zločin a ani nehrozí nějaká škoda. Příští vláda se ostatně může svým usnesením vrátit k původnímu znění ze září 1998, anebo se může usnést na úplně jiném řádu, bude-li praktický a nebude-li odporovat ústavě.

3.1.2018

Den Ivana Hoffmana: Neklidný Írán

V Íránu se protestuje. Proti režimu a proti demonstrantům. Důvodem protestů proti režimu je špatná hospodářská situace, vysoká nezaměstnanost mezi mladými či zkorumpovanost elit. Naopak provládní demonstrace jsou namířeny proti pokusům rozvrátit Írán a nespokojencům se předhazuje, že jsou podněcováni Saúdy, Izraelci či Brity.

2.1.2018

Den Ivana Hoffmana: Obavy a naděje

Změnu letopočtu vždy provází inventura našich obav a nadějí. Co rekapitulujeme letos? Především úzkost z toho, jak lidstvo ztrácí kontrolu nad procesy (politickými, ekonomickými, environmentálními), které rozhodují o jeho budoucnosti.

31.12.2017

Superzkrat: Šest jmen. Když je miluješ, nic neřešíš

Politika, ať chceme, či ne, ovlivňuje naše vztahy. Fatálně snad ne, ale určitě zasahuje do diskusí, jež vedeme se svými blízkými, kolegy nebo spolupijáky u piva. Vybrali jsme šest osobností, o nichž si myslíme, že byly mezi lidmi letos na přetřesu nejvíc. A vyzkratovali jsme je!

29.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Čtení novin

Odborníci na média už před mnoha lety věštili brzký zánik tištěných novin. Předpokládalo se, že je nahradí elektronická média anebo internet.

29.12.2017

Komentář Michala Klímy: Zeman a prezidentské debaty

Každý prezidentský kandidát má právo rozhodnout se o tom, jaký způsob vedení kampaně považuje pro sebe za nejužitečnější. Kandidát Miloš Zeman již dávno oznámil, že volební kampaň nepovede, a proto se logicky ani nezúčastní diskusí se svými protikandidáty.

28.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Štědrý rok

Společnost Bloomberg přinesla aktuální žebříček nejbohatších lidí planety. Bohatým se dařilo. Nejvíce zbohatl ten nejbohatší, o polovinu. Deseti nejbohatším vzrostl zisk o 204 miliard dolarů.

27.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Pohádkový rekord

Přes tři miliony diváků zhlédlo na Štědrý večer pohádku Anděl Páně 2. Jde o sledovanost rekordní, a to nejen mezi pohádkami. O náhodu nejde. Televiznímu úspěchu předcházel úspěch této pohádky v kinech, kdy se stala komerčně nejúspěšnějším českým filmem všech dob.

26.12.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Kam zmizel Zeman?

Kde je útočný a jízlivý muž, který už čtyři roky z Pražského hradu s různorodě peprnou intenzitou kdekomu vzkazuje, že je blb? 

24.12.2017

Chvála nenápadného hrdiny

Ernest Hemingway prý kdysi řekl, že pouze býčí zápasy, motorismus a horolezectví jsou opravdové sporty. Všechno ostatní jsou jen hry. Nechme teď stranou, zda slavný spisovatel, rád nasazující masku tvrďáka, trochu nepřeháněl.

24.12.2017

Jak podzimní peklo zachránila vánoční solidarita

Když letos v září nastupovali do první třídy, netušili, že je už brzo bude znát celá republika. A postačila k tomu jediná fotografie, zveřejněná v rámci seriálu Deníku Moje první školní tablo. Prvňáčci z jedné základní školy v Teplicích si nejprve museli prožít peklo, aby je zachránila vlna v současné době nedostatkové solidarity a pomoci.

23.12.2017

Italský horor: Letenská hrůza

Ten výjev nedostane z hlavy. Fotbalová šatna. A všude po zdech namalované číslo deset. Uprostřed tohoto zjevení muž. Nebyl mrtvý, leč jeho výraz byl prázdný. Byl duchem nepřítomen. Hlava nefungovala tak, jak by měla. „Dočista se pomátl. Když ho tu našli, jen se děsivě smál a čmáral ta čísla,“ povídala policistka.

23.12.2017

Česká balada: O muchomůrce citronové

Pohádkové příběhy se nedějí jen v pohádkové říši, ale také v lesním království hub. Jednou se tu narodila muchomůrka citronová, které se všichni smáli.

23.12.2017

Z ruských bájí: Jak medvěd Vovka posnídal s přítelem

Té noci byl Don nezvykle tichý. Mlčel ale i celý svět. Kačer Hrdina mocně ploutvemi zabíral, svěží vítr z půlnoční stepi širé mu čeřil kštici bohatou barvy čerstvě pokosené slámy, pyšně nafukoval tváře, občas zvučně zasyčel zobákem obrovským, pro radost si mával perutěmi silnými.

22.12.2017

Pohledem Tomáše Skřivánka: Babiš bez důvěry

Týden po jmenování nové vlády Andreje Babiše je jasné, že důvěru poslanců počátkem ledna nezíská. Razantně se vůči ní vymezila již i Okamurova SPD, když řekla, že vládu nepodpoří ani přímo, ani odchodem ze sálu při hlasování.

22.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Vánoce na jistotu

Říká se sice, že změna je život, ale i z tohoto pravidla existuje výjimka. Vánoce. Ideální Vánoce jsou kopií těch minulých, předminulých a těch před nimi. Vánoční recepty a vánoční zvyky se nemění, podobně jako se ve sportu nemění vítězný tým.

21.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Rosický

Když se v roce 1999 objevil v české lize Tomáš Rosický, bylo to zjevení. V osmnácti byl komplexním hráčem, lídrem, co má fotbalových nápadů na rozdávání. Hned zkraje bylo, žel, jasné, že hledíme na fotbalistu, kterého si česká liga nemůže dovolit.

20.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Testování Katalánců

Katalánci jdou k volbám, u kterých se nejen neví, jak dopadnou, ale také se neví, co od nich čekat. Jde o volby, které vyhlásila vláda v Madridu poté, co kvůli referendu o nezávislosti rozpustila katalánský parlament a uvěznila řadu katalánských politiků, přičemž někteří, včetně sesazeného katalánského premiéra, unikli perzekuci přesídlením do Bruselu.

19.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Smrt teroristům

Zpráva z Izraele, že vláda chce iniciovat v parlamentu přijetí zákona, umožňujícího trestat teroristy smrtí, je překvapivá. Židovské náboženské právo totiž ve snaze vyvarovat se zabití nevinných trest smrti už před staletími zavrhlo a ani Izrael, až na dva staré případy, trest smrti nepraktikuje.

18.12.2017

EU nám chce zakázat spálené jídlo. Souhlasíte?

Na otázku Deníku odpověděl Jan Maryška, redaktor dTestu, a Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví při Státním zdravotním ústavu.  

18.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Čtvrtstoletí ústavy

Naše ústava slaví jubileum zrovna v době, kdy se o ní hodně hovoří. Jednak v souvislosti s povolební situací, kdy se ustavuje vláda, ale také kvůli přímé volbě prezidenta, jejíž zavedení představovalo dosud nejvýraznější ústavní změnu. I když nahlíženo historicky máme ústavu tuze mladou, zkušenost s ní není špatná a je na ni spolehnutí.

17.12.2017

Týdenní zkrat: Otče náš, nepokoušej nás

Do Vánoc zbývá týden. Před námi je třetí adventní neděle. Celý křesťanský svět se již uklidnil a je ve svátečním očekávání. 

16.12.2017

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Mnozí jistě budou prosazovat názor, že rok 2017 v České republice definovala politika. Probíhala ostrá kampaň hned před dvěma důležitými volbami, došlo na vládní krizi, s výsledkem voleb jsou téměř všichni nespokojeni – příznivci Andreje Babiše proto, že dostal málo hlasů, jeho odpůrci se děsí toho, že takzvaný Demokratický blok má tak málo poslanců.

15.12.2017

OBRAZEM: Nová vláda v kresbách Milana Kounovského

Karikaturista Milan Kounovský nakreslil pro Deník kompletní menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO). Prohlédněte si jej. 

14.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Dobrá práce

Novinář Janek Kroupa vypátral, že Agrofert pobírá dotace na hospodaření na 1700 hektarech, které mu nepatří. Touto pikantní investigací se Český rozhlas pochlubil, zrovna když se Andrej Babiš stával premiérem.

14.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Nervozita z KLDR

Důvodem, proč svět pozorně sleduje KLDR, je obava z války. A protože se v Jižní Koreji chystá olympiáda, nervózní jsou kromě nejbližších sousedů i země holdující zimním sportům. K tradičním informacím o jaderném a raketovém programu, na který svět reaguje zpřísňováním sankcí, přibývají zprávy o tamním kritickém nedostatku potravin.

13.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Babišova vláda

Dnešním dnem se u nás vlády fakticky ujímá Andrej Babiš. Není jasné, na jak dlouho, ale určitě do doby, než z příštích voleb, ať už řádných, či mimořádných, vzejde vláda nová. Co nás čeká?

12.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Ovládání fotbalu

Od neslavného konce Miroslava Pelty chybí českému fotbalu předseda. Za mičudou sice děti, dorostenci i dospělí, hráči i hráčky běhají i bez předsedy, ale ideální situace to není. Neuškodí držet palce delegátům valné hromady, aby se dnes v Nymburku napodruhé rozhodli mezi pány Fouskem a Malíkem.

11.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Revize Otčenáše

Podle papeže Františka mají křesťané vážný problém. Kvůli údajně špatnému překladu Otčenáše se prý modlí k Bohu coby pokušiteli a je nejvyšší čas to po patnácti stoletích napravit revizí Vulgaty.

10.12.2017

Týdenní zkrat: Za pády mostů mohou mosty

Kdo nezná jezevčíka Mílu? Desítky hasičů trávily jeho záchranou u nory, kam zaběhl a nemohl ven, desítky hodin. Jenže Míla, místo aby šel záchranářům vstříc, zalezl do spletitých chodeb ještě hlouběji. A nenávratně. Smutný příběh, ale přišly ještě smutnější.

9.12.2017

Duel Deníku: Souhlasíte s vyřazením Ruska z olympiády?

Podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru budou někteří ruští sportovci nakonec smět na olympiádě závodit. Nebudou však startovat se státní vlajkou a v případě úspěchu jim nebude hrát ruská hymna. Co si o tom myslí dvě výrazné osobnosti sportu? Deník je oslovil, aby představily své argumenty pro a proti.

9.12.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Tygra v masně je třeba krotit uvnitř

Adventní politická scéna vykazuje typicky české znaky. Možná si pamatujete na hektické sněmovní zasedání, kdy opoziční ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka těsně před Vánocemi zablokovala sněmovnu kvůli armádním zahraničním misím. Nebo na osmidenní ministryni obrany Karolínu Peake z VV, jež si chtěla rozmyslet setrvání ve vládě při pečení cukroví.

8.12.2017

Den Ivana Hoffmana: Izraelský Jeruzalém

Svět, především ten arabský, je na nohou poté, co americký prezident zkonstatoval, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Ve skutečnosti o žádnou novinku nejde. Vztah Židů a pak i křesťanů k Jeruzalému je mnohem staršího data než muslimů, kteří, pravda, Jeruzalém na pár století ovládli, ale nejpozději v šestidenní válce ho ztratili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT