Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

18.11.2017

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Dávný bonmot, poukazující na hamižnost a zlotřilost zástupců lidu, jsem si půjčila z jiného důvodu, než je tepání neřádstva v poslaneckých lavicích. Na počátku nové éry by nebylo vkusné otírat se o ženy a muže, kteří s nejlepším vědomím a svědomím v pondělí zasednou ve zrekonstruovaném sále ve Sněmovní 4 na Malé Straně. Navíc 126 z nich složí slib poprvé, takže jim ani není v zákonodárné oblasti co vytýkat.

16.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Čekání na preference

V pondělí začne ustavující schůze sněmovny. Ustavena asi bude, i když to může kvůli množství adeptů na funkce chvíli trvat. Situaci zjednoduší utvoření bloku marginálních stran, neboť šest subjektů se logicky domluví lépe, než devět. Podle toho, co slyšíme od politiků ohledně budoucí vlády, je ovšem ustavení sněmovny pouze nezbytnou podmínkou pro její rozpuštění a vypsání předčasných voleb.

15.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Únava z Trumpa

Americký prezident strávil dvanáct dní v Asii, kde si pochvaloval „červený koberec, který ještě nikdo předtím neviděl“. Průběžně domů hlásil, že kamkoli přišel, všude se mu dostalo velkolepého přijetí. Na americká média ovšem lichotky učiněné jejich prezidentovi neudělaly větší dojem a o praktickém užitku jeho diplomatické mise mají pochybnosti.

14.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Společná obrana

Místo na společné evropské armádě se dvě desítky evropských zemí realisticky domluvily na společné evropské obraně. Přesně tedy na „trvalé strukturované kooperaci“. Partnerské země sladí své obranné možnosti a od spolupráce si slibují vyšší efektivitu a snad i nějaké úspory. Nejedná se o aktivitu v rámci NATO.

13.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Americký sen

Přibývá průzkumů, podle kterých je americkým snem mladých Američanů socialismus! Naposledy se zjistilo, že mladých, kteří by život v socialismu upřednostnili před životem v kapitalismu, je většina. Pokud jde o celou populaci, podpora kapitalismu sice převažuje, ale socialismus by už chtěli čtyři Američané z deseti. 

11.11.2017

Týdenní zkrat: Někdy se daří, někdy ne

Hledá se vláda, hledá se prezident a na trhu se objevila rakev s vyboulením uprostřed víka.  

11.11.2017

Duel Deníku: Je v pořádku, že se bude vysílat seriál Já, Kajínek?

Na televizní obrazovky míří série Já, Kajínek. Deník se ptá, zda je v současné době v pořádku, že televizní stanice dělá celebritu z dvojnásobného soudem uznaného vraha?

11.11.2017

Komentář Kateřiny Perknerové: Hrad v obležení. Rozhodne zdraví, či miliardy?

Bude veselo, hodně řečí, trochu méně pití, ale nudit se nebudete. Přijďte, první cenou v tombole bude nový český prezident. Je to skoro k nevíře, ale přesně tak se dá popsat česká kandidátská krajina pár dní po termínu odevzdání přihlášek. 

10.11.2017

Architekt Klaška: Co Zaha Hadid přinesla do architektury, to dále posunujeme

Třetím rokem už architekt Jakub Klaška vede tým, který připravuje přestavbu pražského Masarykova nádraží podle návrhu slavné Zahy Hadid. „Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné,“ říká o něm.

10.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Zlověstné ticho

Jsou chvíle, kdy se od politiků očekává komentář i k něčemu jinému, než k jejich politice. Třeba když umírají lidé při živelní pohromě, tragické havárii či teroristickém činu. Anebo když se stane něco extrémně nespravedlivého či ostudného. Kauza fotografie prvňáčků z Teplic, ke které učinili mimořádně odporné komentáře rasisté, je přesně tím případem, kdy se politici mají ozvat.

9.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Otazník u Topolánka

Poté, co prezidentským kandidátům vypršel termín pro podání přihlášek, slyšíme najednou od některých renomovaných právníků výhrady vůči ministerstvu vnitra, které prý do prezidentských voleb vneslo chaos.

8.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Skandální zákony

Téma daňových úniků je vděčné z mnoha důvodů. Předně jde o hodně peněz, například Česká republika ročně přijde na daních odhadem o 80 miliard korun. Pak je zajímavé sledovat, kdo se placení daní umí šikovně vyhnout, neboť jde o pestrou směs byznysmenů, politiků, populárních umělců, aristokratů a také o ty nejmocnější korporace.

7.11.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Zemanovo svatořečení

Marketingová poučka zní, že je jedno, zda vás někdo nenávidí, nebo miluje. Hlavně když vás neignoruje a ví, kdo jste. Platí to pro značku piva stejně jako pro možného premiéra nebo pro bojovníka o Hrad. Miloš Zeman to chápe víc než dobře, což celým svým úřadem naplňoval dosyta. Ostatně i díky tomu ani nemusí dělat žádnou prezidentskou kampaň, ta totiž jede samospádem.

7.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Prezidentské portfolio

Nabídka prezidentských kandidátů se uzavírá. Nově se do soutěže přihlásil expremiér Mirek Topolánek a sběr dostatečného počtu podpisů ohlásil současný prezident republiky Miloš Zeman. Show může začít, ale už zkraje volební kampaně je patrné, že chybějí pořádní showmani, kteří by volbu mohli učinit atraktivní, dramatickou.

6.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Slovenské volby

Po krajských volbách oslavuje sjednocená slovenská pravice porážku sociální demokracie i Mariána Kotleby. Šlo o volby krajské a přišli k nim tři lidé z deseti, ale trend je jasný. Sociální demokraté v Evropě absolvují jednu porážku za druhou a Slovensko zkrátka bylo na řadě.

5.11.2017

Glosa Kateřiny Perknerové: Topolánek útočí

Když se Mirek Topolánek před pár dny objevil jako host pořadu ČT 90, udivil svým vousem připomínajícím T. G. Masaryka. A také státnicky rozvážným projevem, který mu v premiérských časech nebýval úplně blízký.

5.11.2017

Týdenní zkrat: Potřebujeme exorcistu?

Vyjednávání o nové české vládě bývala zdlouhavá, psychicky náročná, plná úkroků, kompromisů i zapomínání předvolebních slibů. Prostě demokratická. Ale časy se mění. Letos byla už jen krátká.

4.11.2017

Duel Deníku: Vyřeší růst sazeb českou realitní bublinu?

Deník vám přináší názor dvou odborníků na další diskutované téma.

4.11.2017

Komentář Stanislava Šulce: Hlasité NE zákonu o obecném referendu

Dva týdny po volbách. Rekapitulace? Bolestivá. Strany se za tu dobu nedokázaly shodnout téměř na ničem. Kromě jediného – příští vláda nejspíš protlačí zákon o obecném referendu.

3.11.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Nemehla

Nemáte se moc rádi, příliš si nevěříte a o tom druhém si myslíte, že je lehce omezený lenoch. Přesto spolu musíte žít. V soukromém životě něco nepředstavitelného, ale v tom politickém zcela běžná věc. O koaličním soužití totiž nerozhodují partajní šéfové, ale voliči. 

3.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Konec obtěžování

Světu, ve kterém muži dělali ženám neslušné návrhy, je, zdá se, konec. V budoucnu už snad nehrozí, že se ministrem obrany v Británii stane chlípník, který před patnácti lety sáhl při večeři rozhlasové novinářce na koleno.

2.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Bezradná elita

„Proč!?“ ptají se poražení politici praví a leví a s nimi elity, zaskočené nepřízní lidu. Pavel Rychetský jim dává k úvaze, zda se ve volebním výsledku nezrcadlí strach lidí z vlastní sociální budoucnosti. Vysvětluje elitě, že volit nechodí průměrný statistický občan, jehož mzda činí 29 346 korun, nýbrž reální občané, z nichž na tuto průměrnou mzdu tři čtvrtiny nedosáhnou. Politické strany a intelektuální elita podle Ryche-tského vůbec nevědí, čím lidé žijí.

1.11.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Pragmatici

Vlády nad Českem se ujali Miloš Zeman, Andrej Babiš a Vojtěch Filip. Tito tři pragmatičtí politici se shodli, že by měla co nejdříve vzniknout vláda, byť by byla menšinová. Ostatní trvají na tom, že kabinet, v němž by bylo dominantní hnutí ANO, nepodpoří.

1.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Žádný azyl

Katalánský premiér o azyl v Belgii nepožádal a nejspíše by ho ani nedostal. Zajímavé bude sledovat, jak Brusel zareaguje, když na něj Španělé vydají mezinárodní zatykač.

31.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Věc? Opozice

Protože parlamentních stran, které prohrály ve volbách, je 8 a 7 z nich chce být vnímáno občany jako užitečná opozice, nikoli jako překážející potížisté, čeká nás vášnivý spor poražených, kdo je a kdo není autentickou opozicí. První vlaštovkou je útok opozičních ODS a TOP 09 na opoziční Piráty, že podpoří-li na předsedu sněmovny kandidáta vítězného ANO, nelze je již za opozici považovat.

30.10.2017

Václav Novotný: Zrušení programu Designbloku? Poděkujme primátorce Krnáčové

Včera, téměř přesně devět let poté, co vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce na pražském  Výstavišti, byla kvůli silnému větru poničena i další jeho část. Dle dosavadních informací se zdá, že jej dlouhodobě nebude možné používat, protože vítr napáchal velké škody na jeho levém křídle a strhnul část střechy. Kromě nepříznivých klimatických podmínek je na místě hledat příčiny tohoto tristního stavu.

30.10.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Menšinová Zemanova vláda

První povolební rozhovor Deníku s Andrejem Babišem nesl titulek Menšinová vláda je poslední možnost. Když jsem se na tuto variantu – dvě hodiny po sečtení hlasů jedinou reálnou – vítěze voleb ptala, nebyl tou představou nijak nadšený. Věřil, že brutální kampani odzvonilo a tradiční strany rády přijmou roli juniorního partnera v jeho kabinetu.

30.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Rok 100

Vstoupili jsme do stého roku své republiky. Zrovna v době, kdy je Evropa na rozcestí a není jasné, zda budoucnost patří globalizaci, jež význam národních států umenšuje, anebo zda dojde k renesanci národních států, které občané shledají košilí, která je v krizi bližší, než globální kabát.

27.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Umění domluvy

Naši noví poslanci se seznamují a chvíli jim potrvá zvyknout si na to, jak jejich strany posílily či zeslábly. Na vítězství se pochopitelně zvyká rychleji, což vidíme u ANO, jež s ostatními stranami jedná bez emocí, věcně, a čeká, až se (respektive zda se) vzpamatují.

26.10.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Odmítat Babiše je snazší než vyvětrat doma

Čtyři dny po volbách jsou oba tábory zabarikádované ve svých zákopech a tváří se, že neuhnou ani o píď. Respektive Andrej Babiš by uhnul rád, ale nemá z čeho. Jeho program totiž není při vyjednáváních o příští vládě problém. Vejdou se do něj nižší daně i vyšší důchody, elektronizace státní správy, růst učitelských platů, obecné referendum či snaha dobrat se vyrovnaného rozpočtu.

26.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Nekonečný Rath

Už se nedovíme, jak dlouho by pan Rath usvědčoval svého soudce z podjatosti. Týden? Měsíc? Rok? Soudci došla trpělivost po dvanácti hodinách, ale je jen otázka času, kdy obviněný přijde s dalšími obstrukcemi. Nic jiného mu popravdě nezbývá. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT