Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentáře

17.9.2017

Týdenní zkrat: A znáte tenhle průzkum?

I po tomto týdnu můžeme říci: jsme opět chytřejší. Poděkujme všem průzkumníkům, dotazovatelům, sčítačům i radilům. Bez nich bychom své životy prožili v temnotě.

16.9.2017

Duel Deníku: Bylo zodpovědné zvýšit mzdy úředníkům?

Končící vláda na poslední chvíli odsouhlasila razantní navýšení mezd učitelů a státních zaměstnanců. To však nevyvolalo pouze pozitivní reakce. Přečtěte si názory obou stran.

16.9.2017

Komentář Stanislava Šulce: Čas slibů a hezkých sloganů

Čísla pro parlamentní volby jsou vylosována a strany rozjíždějí horkou fázi kampaně. A ještě, než se objeví televizní spoty, začaly jednotlivé strany pábit voliče svými vzkazy prostřednictvím billboardů.

15.9.2017

/NÁZOROVÁ ARÉNA/ Jiří Hynek: Klíč ke spokojenému občanství mizí

Každé ráno se probouzím s vděčností, že žiji v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. V zemi demokratické, zemi lidu. V zemi, kde selský rozum stále ještě nevymřel. Jsem šťastný. Zároveň mám však takový pocit, že něco se začíná vytrácet. Nenápadně, za našimi zády, mizí klíč ke spokojené občanské společnosti.

11.9.2017

Pohledem Jiřího Jandy: Plnou parou vpřed

Místní tradice už od dob pověstného sociálně-demokratického Zemáku a jeho spanilé jízdy zdejšími luhy a háji až k hlavnímu vchodu do Strakovy akademie je neúprosná. Před volbami to prostě musí být jízda, až budou voličům oči přecházet. Jaký vozový park pro cesty za nimi letos zvolili nynější kandidáti?

9.9.2017

Týdenní zkrat: Prostředky jsou. Opět

Víte, že zhubnout je strašně jednoduché a že není nutné se kvůli tomu živit škroby a sójou? A víte, jak může také vypadat váš den blbec?

9.9.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Platy ať rostou, ale budoucnost to neřeší

Když nakupuji v supermarketu, obdivuji pokladní, že to osm hodin denně vydrží. Za nějakých 15 tisíc měsíčně. Když platím školní obědy, myslím na kuchařky, které roky vaří našim dětem za plat 12 tisíc měsíčně. Když jdu do muzea, neříkám si nic, protože se jen stydím. Lidé, kteří se pomáhají starat o naši duši, berou pár stovek nad minimální mzdu. Logická otázka zní, jak je to ve vyspělé zemi možné? 

9.9.2017

Duel Deníku: Mají se zavést zdravotnické nadstandardy?

Zdravotnické nadstandardy jsou ožehavou otázkou již několik let a stály místo již nejednoho ministra zdravotnictví. Deník zařadil právě tuto otázku mezi klíčová témata, na která by politici měli odpovědět po blížících se volbách. Co na tuto problematiku říkají odborníci? Čtěte argumenty pro a proti zavedení nadstandardů ve zdravotnictví. 

8.9.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Bacha na Facebook

Lidé vždy rádi věřili, že se rozhodují na základě informací a pomocí rozumu. Pravda je však taková, že daleko častěji se lidé rozhodují srdcem a na základě krátkodobých emocí. Ostatně dobře to vědí propagandisté, kteří na tom stavějí úspěch celá tisíciletí.

7.9.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Daň ze strachu

Babiš, Babiš, Babiš, vydat, nevydat… Jistě jste českou politickou situací unavení. A rozhodně bude s blížícími se volbami hůř. Proto se raději podívejme na skutečné problémy těch, kdo po této zemi budou chodit ještě dlouho po nás – dětí. Z unikátního průzkumu Českého olympijského výboru vyplývá, že fyzická kondice dnešních dětí není ideální.

7.9.2017

Den Ivana Hoffmana: Kvóty platí

Zamítnutí žaloby Slovenska a Maďarska proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků se čekalo. Nejvyšší soud v EU je unijní institucí a bylo by divné, kdyby nedržel unijní linii. Pro nás z tohoto verdiktu plyne, že nás za nepřijetí 2600 uprchlíků může, ale také nemusí potkat nějaká pokuta. To ale přežijeme.

6.9.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Doba skvělých nápadů

Doba před volbami je bohatá na takzvané „skvělé nápady“. Tak lze označit mnoho myšlenek, jež politické strany vkládají do svých programů a snaží se jimi zlanařit poslední voliče.

6.9.2017

Den Ivana Hoffmana: Stávka učitelů

Rozhodnutí učitelů stávkovat za vyšší platy přichází v době, kdy se ekonomice daří, ale také v době, kdy politici všech stran zmiňují školství jako svou prioritu. Kdy jindy by měli učitelé žádat, aby vláda proměnila slova v činy?

3.9.2017

Týdenní zkrat: Je to provokace a navíc fabulace

Babiš, Babiš, sem tam Faltýnek. Co udělat, když si před volbami o vás každý píše, co se mu zachce? Otevřít dálnici.

2.9.2017

Duel Deníku: Má sněmovna vydat Andreje Babiše a Jaroslav Faltýnka?

/ANKETA/ Hlavní politickou událostí nadcházejícího týdne bude středeční jednání poslanecké sněmovny o případném vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání za údajný dotační podvod s farmou Čapí hnízdo. Deník oslovil obě strany politického sporu, aby představily hlavní argumenty pro a proti vydání.

2.9.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Politický kolotoč se rozjíždí. Čekejme cokoli

Prázdniny končí. A to nejen pro všechny předškoláky, děti školou povinné a středoškoláky, ale také pro politiky. Po víkendu se politický kolotoč rozjede na plné obrátky a po dlouhých týdnech se poprvé poslanci znovu sejdou ve sněmovně. Nutno dodat, že v tomto složení to bude také naposledy, protože pak už budou volby.

30.8.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Snění o Evropě

Název eseje polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera jsem si vypůjčila záměrně. V roce 1990, kdy legálně vyšla, byla pro Čechy a Slováky Evropa metou, o níž snili, stejně jako o tom, že zasednou po boku Francie, Velké Británie a Německa u jednoho stolu. Podařilo se to v roce 2004, kdy jsme do EU vstoupili jako dva samostatné státy.

29.8.2017

Pohledem Jana Kličky: Zničit stát jako firmu

Padesát dní do voleb se na internetu objevila další tajná nahrávka Andreje Babiše. S kým mluví, tentokrát nevíme.

27.8.2017

Týdenní zkrat: Kůň má právo bučet

Mám pro vás na začátek opravdu důležitou zprávu. Náš nejznámější vrah žije a má se dobře.

26.8.2017

Názory Deníku: Jste zastánci legalizace prostituce?

Podle českého práva je prostituce nelegální, přesto se jí u nás řada lidí živí. Deník se zeptal na názor ohledně její legalizace několika odborníků.

26.8.2017

Komentář Kateřiny Perknerové: Zeman vyhraje, protože je dostatečně cynický

Venku je krásně, lidé si plánují program na poslední prázdninové dny, popíjejí lehké vínko, chlubí se fotkami z dovolené, občas řeší cenu másla nebo prasečí mor. Poslední, nač myslí, je politika. Škoda. Jejich životní podmínky, do určité míry i pohoda, kvalita zdravotní péče či vědomostí jejich dětí závisí právě na tom, kdo po říjnových volbách zasedne ve Strakově akademii a kdo po lednových na Pražském hradě.

24.8.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Dědkovi byl STAN malý

Politiky můžeme obdivovat, nebo nenávidět, ale pokud se jim smějeme, tak je to jejich konec. A smích vyvolává většinou ten, kdo vzbudí velké naděje, které během několika dní splasknou jako prasklý balónek. To se nyní přihodilo Starostům a nezávislým. 

20.8.2017

Týdenní zkrat: Pojistka na blbost

Nějak se nám tu množí americké móresy: Když se ti něco, nebo někdo nelíbí, vytáhni kvér. Kdo všechno je tedy na odstřel?

20.8.2017

Duel Deníku: Je lázeňská péče v Česku přebujelá?

/ANKETA/ Lázně praskají ve švech, což je výsledkem také toho, že ministerstvo zdravotnictví rozvolnilo pravidla a pojišťovny začaly znovu platit lázeňskou léčbu desetitisícům lidí. Je to dobře? Zeptali jsme se zástupců politických stran, co si o tom myslí.

19.8.2017

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Politická kauza! Snaha ovlivnit volby! Účelovka, kampaň. Tak se snaží nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo vysvětlovat její hlavní aktér předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

16.8.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

16.8.2017

/ČTENÁŘI PÍŠÍ/ Zdeněk Lanz: Povodeň větší než malá a menší než velká

Že už ten nadpis vám připadá „poťouchle“? Nic si z toho nedělejte. Mně taky.

14.8.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Bílý terorismus

Hrozivá událost, která se o víkendu odehrála v americkém Charlottesville, bude mít spoustu doher. Politické půtky o projevu Donalda Trumpa, který záměrně nezaútočil na místní neonacistickou scénu, přitom jsou ty méně závažné. Trump nacisty těžko pohaní, když tvoří velkou část jeho voličstva. Zároveň je potřeba připomínat, že neonacismus je v USA vnímán úplně jinak než v Evropě a je součástí zdejšího hnutí za absolutní svobodu slova.

12.8.2017

Jiří Hynek: Důvěryhodnost soudnictví je základem demokracie

Tajemník Realistů Jiří Hynek se vyjádřil k žalobě České republiky na Evropský parlament.

12.8.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Mají miliardy a teď chtějí mít i politický vliv

Mají peníze, hodně peněz. Vlastní továrny a banky, stavějí nové čtvrti, podnikají ve zdravotnictví. Dříve si kupovali fotbalové kluby, pak přešli na média a teď se vrhli na politiku. Co mají čeští miliardáři za lubem?

12.8.2017

Duel Deníku: Bourat, či nebourat komunistické budovy?

/ANKETA/ Budova Transgasu nadále hýbe českou veřejností. Její vlastník ji chce zbourat, část odborné veřejnosti je ale proti. Zeptali jsme se obou stran na obecné argumenty pro bourání podobných staveb i proti němu.  

12.8.2017

Týdenní zkrat: O dobrém sluhovi

V americkém Los Angeles odstartovaly Světové hasičské a policejní hry. Fantastický úspěch krajských hasičů. Tomáš Sobecký má olympijské zlato! Gratulujeme, ale zároveň zůstáváme obezřetní. Podobné radovánky mohou mít docela netušený vliv. 

11.8.2017

Michal Moroz: Babiše volili lidé, kteří nad politikou nehloubají

Babiše volili lidé, kterým stačí ke štěstí pár veselých fotek z Čapího hnízda. Možná ale někteří hloubavější váhají, říká tajemník Realistů Michal Moroz.

10.8.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Babiš má problém. Riskne s ním někdo vládu?

Ve čtvrtečním vydání se Deník ptal, zda i letošní sněmovní volby ovlivní zásah policistů a žalobců. Adeptů je dost, ale politickou výbušnost má jediné jméno – Andrej Babiš.

9.8.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Někdo prostě lže

Občas může povinné zveřejňování údajů vést k zajímavým zjištěním. V USA například povinně zveřejňují výkazy o činnosti lobbisté, kteří se snaží protlačit změny paragrafů, nebo zařizují schůzky s vlivnými osobnostmi. A co se nestalo? V jednom takovém výkazu stojí, že lidé točící se kolem prezidenta Miloše Zemana si platili služby vlivných amerických lobbistů. Proč? Chtěli, aby jim pomohli zprostředkovat vytoužené setkání Zemana a Trumpa.

6.8.2017

Týdenní zkrat: Chudáci myslivci

Zkrat je zkratkovité a ne-korektní asociace po přečtení titulků, které se minulý týden objevily na Denik.cz a Dotyk.cz.

5.8.2017

Duel Deníku: Je veřejná služba novou podobou nevolnictví?

/ANKETA/ Stát má novou metlu na lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce a nesnaží se to nijak změnit. Pokud neprokážou aktivitu, přijdou o životní minimum 3410 korun měsíčně a dostanou jen takzvané existenční minimum ve výši 2200 korun.

5.8.2017

Komentář Stanislava Šulce: Vydrží Trump ještě čtyři roky? Ztuha

Situace ve Spojených státech amerických je čím dál zamotanější. Na hlavu současného prezidenta Donalda Trumpa se snáší jeden skandál za druhým, on na to odpovídá osočením, že jde o laciné ostřelování levicových médií.

1.8.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Smrt se na barvu kůže neptá

Když přijde řeč na to, zda se má vykoupit vepřín v Letech u Písku, kde stával romský koncentrační tábor, vytane mi na mysli scéna z filmu Čas zabíjet. Advokát Jake Brigance v podání Matthewa McConaugheyho obhajuje otce brutálně znásilněné dívenky, který zastřelí viníka. V soudní síni líčí porotě události osudného dne, žádá porotce, aby zavřeli oči a představili si, že týrané děvčátko je – bílé.

29.7.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Peníze jsou. Teď už jen ty skvělé filmy

Vrací se Česká republika na mapu filmových velmocí, ze které zmizela již před mnoha desetiletími? V posledních letech se zdá, že ano, byť pozvolna. Každoročně se tu točí hned několik velkých zahraničních projektů, především těch určených pro televizní obrazovky. Většina činovníků filmového průmyslu si také již přestala stěžovat na to, že je v branži nedostatek peněz. 

29.7.2017

Týdenní zkrat: Černý mor ještě nedorazil

Máme pro vás dvě doporučení. Nejezděte na Moravu, radši jděte na houby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT