Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory

3.11.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Nemehla

Nemáte se moc rádi, příliš si nevěříte a o tom druhém si myslíte, že je lehce omezený lenoch. Přesto spolu musíte žít. V soukromém životě něco nepředstavitelného, ale v tom politickém zcela běžná věc. O koaličním soužití totiž nerozhodují partajní šéfové, ale voliči. 

3.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Konec obtěžování

Světu, ve kterém muži dělali ženám neslušné návrhy, je, zdá se, konec. V budoucnu už snad nehrozí, že se ministrem obrany v Británii stane chlípník, který před patnácti lety sáhl při večeři rozhlasové novinářce na koleno.

2.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Bezradná elita

„Proč!?“ ptají se poražení politici praví a leví a s nimi elity, zaskočené nepřízní lidu. Pavel Rychetský jim dává k úvaze, zda se ve volebním výsledku nezrcadlí strach lidí z vlastní sociální budoucnosti. Vysvětluje elitě, že volit nechodí průměrný statistický občan, jehož mzda činí 29 346 korun, nýbrž reální občané, z nichž na tuto průměrnou mzdu tři čtvrtiny nedosáhnou. Politické strany a intelektuální elita podle Ryche-tského vůbec nevědí, čím lidé žijí.

1.11.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Pragmatici

Vlády nad Českem se ujali Miloš Zeman, Andrej Babiš a Vojtěch Filip. Tito tři pragmatičtí politici se shodli, že by měla co nejdříve vzniknout vláda, byť by byla menšinová. Ostatní trvají na tom, že kabinet, v němž by bylo dominantní hnutí ANO, nepodpoří.

1.11.2017

Den Ivana Hoffmana: Žádný azyl

Katalánský premiér o azyl v Belgii nepožádal a nejspíše by ho ani nedostal. Zajímavé bude sledovat, jak Brusel zareaguje, když na něj Španělé vydají mezinárodní zatykač.

31.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Věc? Opozice

Protože parlamentních stran, které prohrály ve volbách, je 8 a 7 z nich chce být vnímáno občany jako užitečná opozice, nikoli jako překážející potížisté, čeká nás vášnivý spor poražených, kdo je a kdo není autentickou opozicí. První vlaštovkou je útok opozičních ODS a TOP 09 na opoziční Piráty, že podpoří-li na předsedu sněmovny kandidáta vítězného ANO, nelze je již za opozici považovat.

30.10.2017

Václav Novotný: Zrušení programu Designbloku? Poděkujme primátorce Krnáčové

Včera, téměř přesně devět let poté, co vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce na pražském  Výstavišti, byla kvůli silnému větru poničena i další jeho část. Dle dosavadních informací se zdá, že jej dlouhodobě nebude možné používat, protože vítr napáchal velké škody na jeho levém křídle a strhnul část střechy. Kromě nepříznivých klimatických podmínek je na místě hledat příčiny tohoto tristního stavu.

30.10.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Menšinová Zemanova vláda

První povolební rozhovor Deníku s Andrejem Babišem nesl titulek Menšinová vláda je poslední možnost. Když jsem se na tuto variantu – dvě hodiny po sečtení hlasů jedinou reálnou – vítěze voleb ptala, nebyl tou představou nijak nadšený. Věřil, že brutální kampani odzvonilo a tradiční strany rády přijmou roli juniorního partnera v jeho kabinetu.

30.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Rok 100

Vstoupili jsme do stého roku své republiky. Zrovna v době, kdy je Evropa na rozcestí a není jasné, zda budoucnost patří globalizaci, jež význam národních států umenšuje, anebo zda dojde k renesanci národních států, které občané shledají košilí, která je v krizi bližší, než globální kabát.

27.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Umění domluvy

Naši noví poslanci se seznamují a chvíli jim potrvá zvyknout si na to, jak jejich strany posílily či zeslábly. Na vítězství se pochopitelně zvyká rychleji, což vidíme u ANO, jež s ostatními stranami jedná bez emocí, věcně, a čeká, až se (respektive zda se) vzpamatují.

26.10.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Odmítat Babiše je snazší než vyvětrat doma

Čtyři dny po volbách jsou oba tábory zabarikádované ve svých zákopech a tváří se, že neuhnou ani o píď. Respektive Andrej Babiš by uhnul rád, ale nemá z čeho. Jeho program totiž není při vyjednáváních o příští vládě problém. Vejdou se do něj nižší daně i vyšší důchody, elektronizace státní správy, růst učitelských platů, obecné referendum či snaha dobrat se vyrovnaného rozpočtu.

26.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Nekonečný Rath

Už se nedovíme, jak dlouho by pan Rath usvědčoval svého soudce z podjatosti. Týden? Měsíc? Rok? Soudci došla trpělivost po dvanácti hodinách, ale je jen otázka času, kdy obviněný přijde s dalšími obstrukcemi. Nic jiného mu popravdě nezbývá. 

25.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Mediální klasika

Podle zásady, že nejlepší obrana je útok, zareagoval Tomio Okamura na otázku moderátorky Radiožurnálu, co bude se 173 miliony korun, které za volby dostane od státu jeho SPD. Podle dopáleného politika mají problémy s financemi veřejnoprávní média, která patří zestátnit a uvalit na ně přísný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu.

25.10.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Neodcházení

Pozdě, ale přece. Okřídlené spojení platí pro jedno z velkých povolebních gest, kterého jsme byli včera svědky. Republikou nenáviděný Miroslav Kalousek oznámil, že na nadcházejícím sjezdu strany TOP 09 nebude kandidovat na žádnou volenou funkci ve stranickém aparátu a spokojí se pouze s poslancováním.

24.10.2017

Den Ivana Hoffmana: Máme problém

Aktuální zpráva o pokračujícím poklesu výkupních cen plastů je informací, kvůli které bychom asi měli panikařit. Vypovídá o tom, že se plastů produkuje výrazně víc, než se jich recykluje. Tím pádem přibývá plastového odpadu, který zamořuje přírodu.

23.10.2017

Pohledem Stanislava Šulce: Nová doba, zvykejme si

Byly avizovány zásadní volby. Volební účast tomu však nenapovídala a přes veškerý údiv nakonec ani výsledky, které byly očekávatelné. Snad jen propad KSČM a skutečně nízký volební výsledek ČSSD byly překvapením voleb. Ostatní jede jednak podle průzkumů, zároveň Češi potvrdili trend dnešní doby. Politika založená na ideologii je pasé, vystřídala ji politika marketingová. Berme to jako fakt.

23.10.2017

Komentář Tomáše Skřivánka: Praha volila jinak

Hlavní město hlasovalo jinak než zbytek republiky. Potvrdilo se to i v letošních parlamentních volbách. Praha stáhla svou jen dvacetiprocentní podporou vítězné hnutí ANO, takže jeho celostátní výsledek nezačíná trojkou. Pomohla Pirátům přeskočit ve finálním součtu Okamurovu SPD. Díky metropoli nakonec ve sněmovně zasedne i TOP 09, která až po započtení pražských okrsků vyskočila ze čtyř na 5,3 procenta.

23.10.2017

Pohledem Kateřiny Perknerové: Konec starých časů

Skončené volby vystavily účet především klasickým stranám, tedy těm, které by měly tvořit základní kameny demokracie. ANO, SPD a Piráti jsou subjekty jiného typu. První dvě jsou založené na vůdcovském principu, třetí má efemérní program i strukturu. Zatímco ODS Petra Fialy se zachránila, Kalouskova TOP 09 balancuje na hraně přežití a ČSSD dopadla jako sedláci u Chlumce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT