Jako občan země, která nejen hospodářsky na Německu závisí, ale zprávu o pádu této političky ani trochu nevítám. Konec této političky, kterou si jako svoji nástupkyni do značné míry vybrala kancléřka Angela Merkelová, totiž může znamenat konec Křesťanskodemokratické unie (CDU) tak, jak jsme ji znali v posledních desetiletích.

Demokraté si zvolí Corbyna, Amerika pak znovu Trumpa

Tedy jako středovou, proevropskou, demokratickou, lidským právům a pomoci slabým nakloněnou stranu. Pomoci slabým, včetně nás, obyvatel chudší části EU.

AKK oznámila odchod z čela CDU poté, co prohrála souboj o nespolupráci své strany s extrémně nacionalistickou a xenofobní Alternativou pro Německo (AfD). AfD, pohybující se na pomezí mezi neonacismem a populismem, byla ze strany CDU i všech dalších stran v izolaci. Izolaci, která byla zcela namístě.

Polská demokratura

A byla dobrá i pro nás. Mnozí politici AfD zpochybňují Benešovy dekrety i dnešní podobu EU. Pokud se nová CDU spustí s AfD, bude to hodně špatná zpráva. Pro Německo i pro nás, jeho sousedy, jejichž klidná existence závisí na tom, že Německo už nikdy nezhnědne.