Po mimořádném sjezdu ČSSD sdělí, že jediná varianta, která připadá v úvahu, je vláda ANO a sociálních demokratů podporovaná KSČM. Doplní, že si v kabinetu dovede představit oba nové sociálnědemokratické šéfy Jana Hamáčka a Jiřího Zimolu.

Vzápětí odmítne písemnou záruku, která by bránila přehlasování menšinového koaličního partnera, a dodá, že ve vládě vlastně ministry z ČSSD nechce, protože upřednostňuje jednobarevný tým.

Podporu komunistů si průběžně sichruje společným hlasováním ve sněmovně, například o zdanění církevních restitucí či podporou jejich nominantů, naposledy předsedy komise pro kontrolu GIBS Zdeňka Ondráčka. A pro jistotu neustále připomíná, že ideální variantou by byla koalice s ODS, která by se opírala o většinu 103 hlasů.

Tah Ondráčkem

Karikatura dne Milana Kounovského

Tenhle galimatyáš dostal zajímavou příchuť, když se po pátečním hlasování o Ondráčkovi ukázalo, že to babišovci při objímání s KSČM přehnali. Lidé by se asi smířili s umírněným komunistou, který posledních 21 let pracoval u policie a své pendrekové účasti při Palachově týdnu upřímně lituje. Jenže Ondráček umanutě trvá na správnosti svého tehdejšího počínání. Skoro by se chtělo napsat, že by měl být superarbitrován pro blbost. Jeho odvolání z politických důvodů ovšem žádají zástupci opozičních stran a z etických pohnutek veřejnost. Z čistě účelových pak také, světe div se, Andrej Babiš.

Ten sdělil, že asi polovina klubu ANO nevyslyšela jeho doporučení a Ondráčka podpořila. Teď to chce napravit, a až ODS navrhne jeho odvolání, bude společně se všemi svými poslanci pro.

Suma sumárum, jsme svědky přímé likvidace Babišových potenciálních spojenců. Sociální demokraté se pomalu utvrzují v přesvědčení, že vládnutí s Babišem by byla cesta do pekel, protože na důstojné podmínky nepřistoupí. A teď premiér v demisi přidusil i loajálního Vojtěcha Filipa.

Cit pro publikum

Za jeho postojem můžeme hledat to, co napovídají nejrůznější průzkumy. Například v anketě mezi 580 členy Hospodářské komory si 40 procent z nich přeje vládu ANO a ODS, přičemž koalice ANO s ČSSD tolerovaná KSČM má podporu jen tří procent oslovených podnikatelů.

V průzkumu CVVM, který zkoumal názory lidí na to, kdo je garantem různých pozitivních procesů ve společnosti, hnutí ANO dominovalo v oblasti hospodářského růstu, podpory podnikatelů a střední vrstvy i v zajištění zájmů ČR v zahraničí. V otázkách obhajoby demokratických poměrů či garance právního řádu a bezpečnosti občanů figuruje na prvním místě ČSSD, ANO je páté, respektive druhé, zato KSČM a SPD skončily jednoznačně na posledních místech.

Hnutí ANO také trvale rostou preference a nejoblíbenějším politikem je bezkonkurenčně Andrej Babiš.

V této konstelaci je pro osobnost Babišova typu nejlogičtějším závěrem udržovat současný status quo a stavět všechny ostatní strany do role outsiderů, kazisvětů, neschopných kritiků, eventuálně extremistů. Ve vhodnou chvíli (po referendu ČSSD a sjezdu KSČM) pak Andrej Babiš může vytáhnout výsledek vlastní vnitrostranické ankety a sdělit, že členové ANO si přejí jednobarevnou vládu. Pak mu nezbude nic jiného, než napřít plachty směrem k předčasným volbám a čtyřicetiprocentnímu zisku.

Jak lidé hodnotí image politických stran