Spoustě členů ANO, kteří hodlají na podzim obhajovat posty starostů a primátorů, začínají Babišovi ministři pít krev, stejně jako neschopnost dohodnout se na funkční vládě.

Podle zákulisních informací šéf ANO a premiér v demisi lehce ztrácí nervy. Dohodu s ČSSD potřebuje. Prý je ochoten jim přenechat až osm ministerstev, byť by to nebylo oficiálně. A ještě horší je, že musí panáčkovat i před KSČM, bez jejíchž hlasů vláda s důvěrou nevznikne. Navíc komunisté mohou být neústupní, neboť ve zvažované Zemanově variantě by zkrátka nepřišli.

Sociální demokraté mezitím vedou klasickou bratrovražednou válku, která se během příštích týdnů projeví v interním hlasování o vstupu do vlády. Jan Hamáček a Jiří Zimola jsou přesvědčeni, že v opozici s patnácti poslanci a Babišovým levicovým programem by skončili v nenávratném zapomnění. Spousta jejich spolustraníků to ale vidí opačně.

Tah Benešem

Kdo získá převahu v členské základně, se odhaduje jen stěží. I když nakonec předsedův názor převáží, o vládě se bude hlasovat až na samém konci června. A jestli to dva hravé hradní pány přestane bavit, mají v rukávu vlastní řešení, totiž úřednickou (čti prezidentskou) vládu, do jejíhož čela může zamířit šéf ČEZ Daniel Beneš.

To je ten pán, který stál vedle Miloše Zemana a Martina Nejedlého na pódiu v TOP hotelu po vyhlášení výsledků prezidentské volby. A také muž, jehož Andrej Babiš opravdu nemusí a rád by se ho zbavil (zhruba stejně jako Nejedlý Babiše). Kuloární tamtamy možná znějí proto, aby před valnou hromadou ČEZ Babišovi připomněly, ať dá ruce od Beneše a ČEZ pryč, nebo dá Zeman ruce pryč od něj a on bude mít po snu o úspěšném premiérovi.

Kdyby ale chtěl Zeman svou partii dohrát, v Benešově vládě by zajisté měli své lidi i komunisté a zasedli by v ní Miroslav Toman, Jan Kohout, František Koníček, zkrátka stará parta z Rusnokova kabinetu.

Zeman nechce Pocheho

Určitě by v ní nebyl Miroslav Poche, kterého Zeman Hamáčkovi dnes vetoval na post ministra zahraničí. Zkrátka Miloš Zeman si nejen rád hraje, ale hlavně nesnáší prohry.

Nezapne-li Andrej Babiš vyšší rychlost a Jan Hamáček neokouzlí nejméně 2200 sociálních demokratů, bude na tahu prezident. Jeho a Benešova úřednická vláda může řídit zemi bez důvěry zbylé tři roky. Předčasné volby totiž nikdo – kromě Andreje Babiše – nechce. I když v daném případě by asi i finančně vyprahlé partaje změnily brzy názor. Ale to už je jiný seriál.