Andrej Babiš dostal do obou dokumentů vše, co potřeboval, a zároveň v mnoha obsahových otázkách vyšel vstříc budoucímu partnerovi. To však širšímu vedení ČSSD nestačilo.

Nespokojení sobotkovci

Bouřlivou atmosféru na zasedání předsednictva strany dokládá fakt, že pouhé dva hlasy rozhodly o odsouhlasení závěrečné otázky ohledně aliance s ANO a jejím postoupení celé členské základně.

Předseda a hlavní vyjednavač ČSSD Jan Hamáček se musel podřídit sobotkovskému křídlu alespoň v tom, že před hlasováním zveřejní jména všech ministerských kandidátů.

To mu dramaticky snížilo manévrovací prostor. Největší odpůrce spojenectví s Andrejem Babišem v Plzeňském, Ústeckém a Jihomoravském kraji totiž bez definitivní ministerské soupisky mohl udržovat v naději, že právě jejich zástupci usednou v kabinetu, eventuálně získají pozice náměstků. Tento záměr mu překazil především předseda Senátu Milan Štěch, který trval na odtajnění jmen.

S nimi má ale hamáčkovské vedení značné trable. Kromě samotného předsedy, jenž se má stát ministrem vnitra, žádný další adept není stoprocentní.

Poche nemusí projít přes Zemana

Pražská organizace ČSSD, která zajistila zvolení Jana Hamáčka a Jiřího Zimoly do čela strany, pečetila vliv vysláním svého klíčového člena, europoslance Miroslava Pocheho, na post šéfa diplomacie.

Tento manévr ale pravděpodobně zkrachuje na neústupnosti Miloše Zemana, který Pocheho nesnáší. Byla to právě pražská ČSSD, jež pod Pocheho taktovkou v prezidentských volbách podporovala Zemanova protikandidáta. Do osudí se tak dostávají další sociální demokraté – Lukáš Kaucký, Jakub Landovský a nejnověji Tomáš Petříček, mnohaletý Pocheho asistent.

Za kormidlo vlajkové lodi sociální demokracie, ministerstva práce a sociálních věcí, míří Gabriela Nekolová z Ústeckého kraje, odbornice na sociální politiku v oblastech ohrožených nezaměstnaností. Na kulturu a zemědělství nemá Hamáček nikoho.  Lépe řečeno, možná má, ale neví o tom, anebo vědět nechce.

„Jsem z Českých Budějovic a členem ČSSD jsem 9 let. Vím, že konkrétně tady u nás je dost lidí, kteří by takovéto funkce adekvátně zvládli. Bohužel ti tesiloví funkcionáři, o nichž jste psala, je k tomu nepustí, neboť si myslí, že oni jsou ti nejlepší. Jsou to političtí narcisté,“ reagoval na můj nedávný komentář a Hamáčkovo personální tápání člen Městského výkonného výboru v Českých Budějovicích David Lataj.

Ze zapeklité situace může stoupence vlády s hnutím ANO dostat jen přesvědčivá kampaň mezi spolustraníky, nezpochybnitelně věrohodná jména  ministerských kandidátů nebo deus ex machina, v tomto případě státní zástupce Jaroslav Šaroch, který zastaví trestní stíhání  Andreje Babiše. 

Filipův nůž na krku

Když už se zdálo, že sociální demokraté z nadrobené šlamastiky vybruslí, ponořil je i hnutí ANO do bahna nejistoty šéf KSČM Vojtěch Filip. Na něj jako na tolerujícího partnera v posledních dnech všichni zapomněli. Jeho podporu měli za samozřejmou. Přepočítali se.

Komunistické vedení v sobotu přitvrdilo. „Pokud z programového prohlášení nezmizí závazek rozšiřování vojenských misí v zahraničí, nepřipadá naše podpora v úvahu,“ sdělil Filip. A to zdaleka není všechno. Chce mluvit do obsazení resortů, kde hrozí Babišův střet zájmů, konkrétně zemědělství, spravedlnosti a zdravotnictví.

„S komunisty žádnou dohodu uzavírat nebudeme, to je věc hnutí ANO. Do našich nominací nám v žádném případě hovořit nebudou,“ uvedl místopředseda ČSSD Martin Netolický. Ramena ale možná dělá zbytečně, neboť resortu zemědělství se po Jiřím Milkovi zřejmě ujme konsensuální kandidát ČSSD, KSČM a Hradu Miroslav Toman ml.

Horší to je se šéfem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, jehož Babiš za žádnou cenu nepustí, neboť je podle něj nejlepším ministrem současné vlády.

Filip dlouhodobě upozorňuje na Vojtěchovy překotné personální změny a především na to, že se obklopil poradci v evidentním střetu zájmů. „Asi by to chtělo, aby si pánové Filip a Vojtěch spolu sedli a tyto věci si vyříkali mezi sebou,“ uklidňoval situaci místopředseda ANO Richard Brabec. Komunisté se usnesli, že se o toleranci vlády rozhodnou až po oznámení výsledku vnitrostranického referenda ČSSD.

Suma sumárum, na vyhlídky Babišovy vlády s důvěrou by si dnes vsadil asi jen velký hazardér.