Žádná změna nečeká hnutí ANO, což je axiom, který definuje toto uskupení. Existuje totiž jen potud, pokud je jeho šéfem Andrej Babiš. Viditelné posuny ale nelze očekávat ani na pozicích o řád nižších, ačkoli první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek po komunálních volbách oslabil.

Kromě vývoje Babišova trestního stíhání tak bude veřejnost sledovat, jak premiér naloží s ministry, s nimiž není stoprocentně spokojen. Mluví se hlavně o šéfovi resortu dopravy Danu Ťokovi a školství Robertu Plagovi.

Volební sjezdyPrvnímu se nedaří rychleji stavět dálniční úseky, druhý se postavil hejtmanům za ANO v otázce zpřísnění přijímacích zkoušek na maturitní obory.

Babiš by asi rád vyhověl prezidentu Miloši Zemanovi a odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ale neudělá to, neboť by narazil na odpor koaličního partnera. Ten by Jan Hamáček nepochybně kladl, neboť před sjezdem ČSSD se potřebuje prezentovat jako silný lídr, jemuž ani Babiš neleze do zelí.

Zdálo se, že právě sociální demokraté se v Hradci Králové o své vedení do krve pohádají, ale už to neplatí. Jiří Zimola nebude mít mezi delegáty dostatečnou podporu na důstojný předsednický souboj. Proto se pravděpodobně kandidatury vzdá. Novou krev by mohla ČSSD dodat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která už sbírá nominace na post místopředsedkyně.

Menší strany čekají změny

Nejdramatičtější tak bude souboj o křeslo šéfa KDU-ČSL, které opouští Pavel Bělobrádek. Lidovci se pohybují těsně nad pětiprocentní hranicí volitelnosti a potřebují výrazného lídra. Z tohoto pohledu jsou z poslaneckého tria favority Marian Jurečka a Jan Bartošek, kteří jsou celostátně známější než Marek Výborný.

Úkol prodrat se v roce 2021 do sněmovny bude stát i před nástupcem Petra Gazdíka v čele STAN. Jím zřejmě bude Vít Rakušan, dlouholetý starosta Kolína a předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých.