Nejdříve premiér v demisi vyhlížel prezidentské volby, neboť Zeman není Drahoš.  Momentálně se upíná ke sjezdu sociálních demokratů v Hradci Králové. Na něm delegáti rozhodnou, zda jít do vlády vedené trestně stíhaným šéfem ANO, nebo zůstat v opozici.

Miloš Zeman
Zeman: Na sjezdu ČSSD nikoho z kandidátů výslovně nepodpořím

Pro Babiše je to klíčová otázka, o níž ve čtvrtek večer jistě jednal i v Lánech s prezidentem Zemanem. Jestli mu při dortíku hlava státu nutila Okamuru, Chovance nebo Zimolu, těžko odhadovat.

PREZIDENTOVA TLAČENKA

Miloš Zeman vyslovil přání, aby se vytvořila vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. K tomu je nyní hodně blízko. O vstup do Babišova kabinetu stojí tři z relevantních uchazečů o předsednický post – Jan Hamáček, Jiří Zimola a Miroslav Krejčík. Každý si sice představuje trochu jiné aranžmá i podmínky pro fungování dvoučlenné koalice, ale všichni stojí o dohodu. Statutární místopředseda Milan Chovanec je ostře proti, neboť je přesvědčen, že pro sociální demokracii by toto spojenectví bylo cestou do nebytí. Babiš by je vyždímal, využil a odhodil, myslí si Chovanec.

Premiér Andrej Babiš podal prezidentovi Miloši Zemanovi 24. ledna demisi vlády. Zároveň ale získal pověření k vyjednávání o vládě nové.
Bez podmínek. Zeman Babiše při druhém pokusu o sestavení vlády neomezí

Zbylí tři kandidáti naopak předvídají, že oslabená ČSSD by mimo vládu ztratila poslední zbytky vlivu. Ve sněmovně ji válcují výrazní a opozičně nekompromisní Piráti zleva a sebevědomá ODS zprava. Navíc se nad všemi vznáší hrozba SPD Tomia Okamury.

OKAMUROVA KARTA

Andrej Babiš umně drží politickou scénu v šachu. S Okamurou do vlády nechce, asi nebude potřebovat ani jeho toleranci, přesto vyjednávací týmy spolu intenzivně probírají programové průniky. Je s podivem, že na české scéně se – kromě lidovců – neobjevil jediný politik, který by nahlas řekl, že s lidmi, jako jsou Miroslav Sládek, Marián Kotleba nebo Tomio Okmura, se ve slušné společnosti o podpoře, natož průnicích nesmlouvá. Populistům jejich ražení totiž jednou uniknou „neexistující pseudokoncentráky“, jindy zase „vystěhování do Indie“ nebo „Židi, Romové a homosexuálové patří do plynu“. Je to hra se smrtícím ohněm a Andrej Babiš, který se chce pohybovat v bruselských kruzích jako doma v Průhonicích, to dobře ví.

A ačkoliv se Okamurova karta v současné konstelaci Miloši Zemanovi hodí, ví to i on. Kdyby se Okamura posunul o další politické patro výš, může to nevratně potřísnit jak prezidenta, tak premiéra.

Ilustrační foto.
Letošní leden byl v Česku čtvrtý nejteplejší od roku 1961

Proto je tak důležité, jaký proud ovládne hradecký sjezd. Miloš Zeman by měl logicky tlačit Jiřího Zimolu, který je nakloněn jak Babišovi, tak jemu. Jenže pokud chce mít na Babiše bič i poté, co ho jmenuje premiérem, hodil by se mu víc Chovanec. A to v roli ministra vnitra. To ovšem úřadující předseda sociálních demokratů zatím kategoricky odmítá. Koneckonců stejně jako Babiš. Nad lánským dezertem se včera rozehrála vysoká hra o budoucnost České republiky. Sociální demokraté v koalici s ANO jsou totiž jedinou reálnou pojistkou, že si vláda a sněmovna nebudou zahrávat s devastující výbušninou jménem czexit.