Pospíšil sice trojstrannou metropolitní vládu bourat nechce a se skřípáním zubů to zřejmě doklepe do konce čtyřletého období, ale Deníku potvrdil, že příště by uvítal spojenectví dvou pravicových stran. A posteskl si, že s ODS by mohli daleko víc komunikovat i současní partneři TOP 09 ve vedení Prahy. Pro sněmovní volby v široké opoziční spolupráci dokonce vidí jedinou šanci, jak porazit Babišovo ANO.

„Jinak je ta šance nulová,“ míní politický matador Pospíšil. Jeho kolegové pak dodávají, že když se to povedlo Igoru Matovičovi s OĽaNO na Slovensku, proč by to nedokázali Petr Fiala, Ivan Bartoš, Marian Jurečka, Vít Rakušan či Markéta Pekarová Adamová v ČR? V otázce je skryta odpověď.

Matovič je totiž Babiš verze 2020, nikoli uhlazený a názorově pevný představitel demokratické levice či pravice jako z čítanky. Vede shluk osobností, který vyhrál jen díky antikorupční rétorice, skvělému marketingu a osobnímu nasazení lídra. Rozdíl tu ale je. Zatímco Matovič bude sestavovat vládu z ideově nesourodých, ba protikladných osobností, Babiš stojí v čele hnutí, jež má na povel. A jeho koaliční partner ČSSD poslouchá jako hodinky.

Takže naděje stranou. Pokud se do čela protibabišovského tábora nepostaví charismatický lídr, ranař a trochu šašek – jak si doba žádá – může opozice na úspěch zapomenout.