Nábřeží u moře a čtvrti kolem bejrútského přístavu se v minulých letech znovu staly výstavní skříní libanonského hlavního města Bejrútu. Je to nejkosmopolitnější a nejliberálnější město arabského Blízkého východu, v kterém působí i dnes mnoho západních specialistů a pedagogů.

Centrem tohoto „západního světa“ v Bejrútu je Americká univerzita. Beata Drekslerová tu přednáší krajinou ekologii. V době výbuchu naštěstí nebyla v budově univerzity, která je od epicentra výbuchu vzdálena jen něco přes kilometr. Univerzita byla poškozena, přesto tamní nemocnice přijala stovky raněných. „Je to obrovská tragédie, všichni se snažíme pomáhat, protože mnoho lidí ztratilo střechu nad hlavou, mnoho lidí zahynulo, ale stále se neví kolik,“ uvádí Drekslerová.

„Můj známý natáčel požár přístavu z balkónu, včetně výbuchu. Přežil bez zranění, ale byt měl zdemolovaný tak, že musel spát jinde,“ říká. „Je těžké si představit sílu výbuchu. Bydlím šest kilometrů od přístavu a přesto výbuch v celém našem domě vyrval dveře z pantů,“ popsala polská vědkyně následky katastrofy pro server Wyborcza.pl. „Mojí známé u přístavu přeletěly dveře po výbuchu těsně kolem hlavy. Na jednom záběru z centra jsem uviděla jednoho přítele. Byl celý od krve, ale nevíme, jestli se dostal do nemocnice, protože ty jsou zcela přeplněné,“ dodává.

Další očití svědkové popisují centrum města jako po kobercovém bombardování. „Rozdrcené stromy, kaluže krve, budovy bez oken,“ popsal apokalyptické obrazy jeden z obyvatelů Bejrútu. „Ani týdny dělostřeleckého ostřelování by nezpůsobily takové škody,“ dodává.

Nebyl to atentát

Katastrofu způsobil výbuch skladiště, v kterém bylo několik tisíc tun hnojiv zkonfiskovaných před šesti lety. Podle libanonských představitelů se nejednalo o atentát, ale „jen“ o trestuhodné zanedbání. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo velké množství ledku. „Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2750 tun dusičnanu amonného,“ dodal předseda vlády.

Americký prezident Donald Trump však uvedl něco jiného.  „Vypadá to jako strašlivý útok,“ tvrdil americkým novinářům a odvolával se na představitele armády. Pro CNN ale Pentagon uvedl, že neví, jak Trump na něco takového přišel.

Už krátce po výbuchu, který zničil nebo těžce poškodil velkou část Bejrútu, nabídly mnohé země, včetně Francie, Česka či Izraele, pomoc v podobě vyslání týmů záchranářů. Ti mají v troskách pátrat po přeživších.

Počet obětí během středy vystoupal už přes 130, zraněných jsou tisíce, čtvrt milionu obyvatel metropole přišlo o střechu nad hlavou. Český tým 37 záchranářů vyrazil ve středu odpoledne do Bejrútu. Praha také pošle Libanonu materiální pomoc a 10 milionů korun.

Lovosice v bezpečí?

V Česku se podobné hnojivo, které vybuchlo v Bejrútu, vyrábí a skladuje hlavně v chemičce Agrofertu v Lovosicích. „U ledku amonovápenatého, který vyrábíme, jsou záměrně přidávány inertní látky (plniva), které výrazným způsobem omezují výbušnost tohoto minerálního hnojiva,“ uvedl ale mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.