Znáte povídku Karla Čapka Experiment profesora Rousse? Proslulý americký krajan demonstroval, že na základě asociací a potlačených představ umí nahlédnout na dno duše každého člověka. Díky této metodě podezřelý vrah policii prozradil, kam zakopal mrtvolu.

Ve druhé debatě Deníku jsem použila podobný princip a třem kandidátům na premiéra dala vybrat vždy ze dvou možností, například státní hranice nebo Schengen. Ivan Bartoš si vybral Schengen, Andrej Babiš státní hranici a Petr Fiala ani jedno.

Záhy se strhla mela, neboť mnozí usoudili, že Babiš chce Českou republiku zadrátovat. Premiér byl mrzutý, kdekoho obvinil z manipulace, demagogie a antibabišovské kampaně.

V nedělní novodobé Chvilce poezie zvané Čau, lidi uvedl: „Piráti hned lhali, že nechci Schengen. Naopak, já ho chci! Říkám: rozšiřme Schengen o Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, braňme si Evropu.“ Nehrajme si tedy na C.G. Rousse a vsaďme na slib.

Pokud by Andrej Babiš znovu vedl vládu, bude prosazovat společný, dokonce o balkánské země rozšířený schengenský prostor. Zavelí k jeho funkční obraně proti ilegální migraci a žádné ostnaté dráty na české hranici nechce. To je jasný závazek. Berme ho vážně.