Požár v Hřensku díky Bohu a hasičům dohořívá. Zato se rozhořela debata: Způsobil ho jeden cvok s cigaretou, nebo změna klimatu? Premiér Fiala je jednoznačně pro druhou možnost. Kdo to nevidí, má podle něj klapky na očích a nepřemýšlí.

Požár byl sice mohutný, nikoliv však katastrofální. Meteorologové říkají, že tornáda, jako to loňské, byla vždy, teď se o nich však víc ví a mluví. A abychom to ještě napjali a pozlobili Zelené: kdo sleduje geniální dokumenty sira Attenborougha, ví, že požáry jsou součástí přírodního koloběhu. Ač vyhlížejí strašlivě, nakonec životu prospívají. Měsíční krajina se už po roce zazelená, peklo je zapomenuto, život se vrací s novou silou.

Martin Komárek
Odstřelen na balkóně

Teď však zpět k premiérovi. Má pravdu. Boj proti změně klimatu je zlo, pokud se mění ve fanatickou ideologii. Pokud je to rozumná politika, která staví na první místo člověka a chce zmenšit rizika, je to dobro.

Změna klimatu je fakt. Nakolik k ní přispívá lidstvo, je nejisté. Každý zná přece fakta o kvetoucí Sahaře před pěti tisíci lety, zeleném Grónsku před tisícem a úrodných vinicích u Prahy před šesti sty lety. Není však pochyb o tom, že pokud budeme schopni omezit emise, můžeme zabránit mnohem horším katastrofám, než je hřenský požár. Ještě důležitější a patrně těžší je zabránit tomu, abychom se nezničili válkami dřív, než přijde sucho.