Lídrem ANO je dominantní, sebevědomý a názorově flexibilní miliardář Andrej Babiš. Socialisty vede uměřený, v kolektivu oblíbený funkcionář Jan Hamáček, který slyší, kde stranická tráva roste.

V éře obliby extravagantních hnutí pro všechny jsou to pro ČSSD samé minusové body. Celkem logicky tedy vsadila na program, jímž se vrátila ke kořenům. Loni na podzim ve sněmovních a nyní v komunálních volbách se obrací na své tradičního voliče – zaměstnance, seniory, matky samoživitelky, nízkopříjmové skupiny obyvatel. Jim naservírovala sliby typu proplácení prvních tří dnů nemoci, pravidelného růstu penzí, zvýšení rodičovského příspěvku, zálohovaného výživného či pětitýdenní dovolené pro všechny, v Praze pak městské dopravy zdarma či fondu dostupného bydlení.

Vlastní zboží

Potíž je v tom, že většiny těchto témat se aktivně chopil Andrej Babiš a prodává je jako vlastní zboží. Většina důchodců je přesvědčena, že si o tisícovku přilepší díky panu Andrejovi. Hřímání bývalého lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka proti ponižujícím mzdám (například v holdingu Agrofert), přijímání levné pracovní síly ze zahraničí do pásové výroby (i v Agrofertu), zastropování dotací velkoagrárníkům (též Agrofertu) je dávnou minulostí. Jan Hamáček působí jako výkonná dvojka vládního šéfa, něco jako druhý Richard Brabec.

To je pochopitelně malér, neboť voliči musí umět přesně identifikovat, kdo jejich preference naplňuje. Vědí to ale u ministra zemědělství Miroslava Tomana, který je faktickým nominantem Hradu? Nebýt opsané diplomové práce, zřejmě by ani nezaznamenali, že Petr Krčál v kabinetu hájí vlajkovou loď ČSSD, jíž je sociální agenda. Jan Hamáček honí tolik zajíců, že málokdo tuší, co je jeho hlavním jobem, totiž ministerstvo vnitra. A právě v boji o šéfa diplomacie se zračí veškerá bída posobotkovské ČSSD.

Vývoj v ČSSD

Varianty vývoje:

1. Jan Hamáček rezignuje na post minstra zahraničí a navrhne znovu Miroslava Pocheho. Premiér ho prezidentovi nenavrhne, Miloš Zeman pověří řízením resortu Andreje Babiše. Vláda padne.

PRAVDĚPODOBNOST – 10 %

2. Jan Hamáček po dohodě s Miroslavem Pochem navrhne na šéfa diplomacie člověka blízkého Pochemu, Tomáše Petříčka nebo Lukáše Kauckého.

PRAVDĚPODOBNOST – 70 %

3. Jan Hamáček se vzepře tlaku pražské organizace ČSSD a navrhne vlastního kandidáta jako výraznou tvář ČSSD, například Hynka Kmoníčka nebo Jakuba Landovského.

PRAVDĚPODOBNOST – 15 %

4. Jan Hamáček zůstane ministrem zahraničí a do čela ministerstva vnitra navrhne Jiřího Zimolu.

PRAVDĚPODOBNOST –  5 %

Vnitrostranické šachy rozhodly o tom, že hlavním vchodem do Černínského paláce měl vstoupit europoslanec Miroslav Poche. Od začátku bylo zřejmé, že tento podporovatel Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše narazí na Pražském hradě na neprostupnou zeď. To by se dalo pochopit, kdyby měl Hamáček promyšlené další tahy, například premiérovo ujištění, že pokud se prezident vzepře, požene ho s kompetenční žalobou k Ústavnímu soudu. Spor s prezidentem Andrej Babiš ovšem podstoupit odmítá. O víkendu se naopak jednoznačně vyjádřil v tom smyslu, že Poche ministrem zahraničí nebude. I proto, že podle premiéra působí v Černínském paláci negativně a vyjadřuje se nešťastně  - jako by měl místo v sídle diplomacie jisté za všech okolností.

Miroslav Poche usedl na ministerstvu jako politický tajemník, což je pozice, kterou služební zákon nezná. Na nedávné poradě s velvyslanci Poche uvedl: „Chtěl bych vás ujistit, že pokud by někdy - za poměrně dlouhou dobu - došlo k tomu, že bych už nebyl nominantem sociální demokracie na tento post, tak nepřipustím, aby byl ministrem zahraničí této vlády někdo, kdo by s mými názory byl v protikladu nebo rozporu.“

Jeho snaha vystupovat jako hlava Černína vyznívá do ztracena. Přitom je pravděpodobné, že na příštího ministra bude mít Poche skutečně velký vliv. A je také jasné, jaké priority mu připravil, když zřídil analytické centrum. Mezi jeho první úkoly patří posouzení přínosů a rizik plánovaného přesunu zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, příprava dialogu s Ruskem a analýza situace ve vztazích s Tureckem. To je dobrá agenda. Má jediný háček. V mezičase se totiž Andrej Babiš s plnou vervou vrhnul do vod zahraniční politiky. A jak řekl Deníku, kdyby existovala většinová vláda ANO, ochotně by tuto problematiku vzal plně na svá bedra.

Varianty vývoje

Ztráta času

ČSSD ztrácí čas. Babiš trumfuje tam, kde mohla bodovat se zajímavými tvářemi, jakými jsou Jakub Landovský nebo Hynek Kmoníček.  Zatím to vypadá, že až bude Poche ze hry definitivně venku,  nahradí ho jeho věrní, Tomáš Petříček nebo Lukáš Kaucký. Nic proti nim, ale je evidentní, že vedle Andreje Babiše budou hrát jen roli stínových ministrů zahraničí. Hamáček premiérova aktuální slova o Pochem odmítl komentovat. Jak to má pochopit volič? Vzdal se Pocheho? Má už jiného kandidáta? Netušíme. Víme jen to, že své rozhodnutí odložil na polovinu října, tedy po komunálních a senátních volbách.

Předseda ČSSD předvídá, že v nich jeho strana ČSSD získá maximálně sedm procent a ze 13 křesel v Senátu obhájí zhruba tři. To jsou temné vyhlídky, které mohou být začátkem konce.