Zmatlané demokratické primárky, které nebyly ještě ani včera v poledne kvůli chybě spočítány, dopadly pro ty, kteří si nepřejí pokračování prezidentství Donalda Trumpa, velmi špatně.

Zdaleka nejde jen o trapas s počítáním výsledků. Nejde ani o neúspěšný impeachment, kde se demokratům podařilo na svoji stranu získat jediného republikána a v noci na včerejšek ho prohráli. Prohráli i u voličů, když Trumpova popularita poskočila nahoru.

Ale o impeachment opravdu v tuto chvíli nejde, jde o výběr Trumpova protikandidáta mezi demokraty. Oba vítězové, Pete Buttigieg a Bernie Sanders, jsou kandidáty, kteří dokážou nadchnout skalní voliče demokratů, tedy ty, již chodí k primárkám. Ale kteří levicovostí spolehlivě odradí voliče středové.

Voliče, bez jejichž podpory Buttigieg či Sanders volby proti Trumpovi pouze slavně prohrají. Signál z Iowy je o to silnější, že vítěz tamních primárek už desetiletí získává konečnou nominaci. Demokratům nezbývá než přepsat dějiny. Jinak to skončí jako v Británii, kde brexit a vítězství Borise Johnsona zařídil levičácký šéf labouristů Jeremy Corbyn.

A Trump další čtyři roky, to by byla fakt jízda.