Den Ivana Hoffmana: Zločin a politika
Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky uplynulo sedm měsíců a ohledně vypátrání pachatele panovala všeobecná skepse. Nyní se ale zdá, že vrah je dopaden a že policie má dostatek důkazů, aby zůstal ve vazbě. Je zde tedy šance objasnit samotný kriminální čin, ale také potvrdit, či vyloučit podezření, že investigativnímu novináři se stalo osudným upozorňování na propojení mafie s politiky.
Kvůli tomuto podezření protestovaly na Slovensku davy lidí v ulicích a vynutily si rezignaci ministrů, premiéra, vlády a policejního prezidenta. Byl-li skutečně dopaden vrah, zpochybní se tím tvrzení opozice, že se vláda snaží zmařit vyšetřování a zamést stopy. Na druhou stranu ovšem dopadení vraha nic nezmění na tom, co ve svých článcích popisoval zavražděný novinář, tedy že existují vazby mezi politiky a mafiemi.
Pokud vyšetřování prokáže, že si vraždu neobjednali Italové napojení na sicilskou mafii a rovněž na lidi z okolí bývalého premiéra, ale kontroverzní podnikatel, který novináři v minulosti vyhrožoval, bude to důležité pro vnímání politiky: Veřejnost si oddychne, že to s politiky ještě není tak zlé, že by lidi, kteří se jim snaží dokázat korupci, nechávali zabíjet.
Vraždu novináře využila opozice proti vládě v politickém boji, do kterého se na straně opozice a demonstrantů v ulicích zapojil i slovenský prezident. Zjištění, že politici nemají ruce od krve, snad trochu zklidní atmosféru.