Není to jen tak nějaký „dron“, ale plnohodnotné, byť bezpilotní letadlo v hodnotě 130 milionů dolarů, tedy v přepočtu 2,9 miliardy korun. Sestřelení amerického bezpilotního stroje RQ-4 Global Hawk íránskými revolučními gardami dostalo svět na pokraj války mezi Spojenými státy a Íránem. Války, od které podle různých zdrojů včera dělilo svět pouhých několik minut, nebo dokonce vteřin. „Írán udělal velkou chybu. Tento dron byl nad mezinárodními vodami. Samozřejmě to máme zdokumentované,“ prohlásil americký prezident Donald Trump.

Trump podle listu New York Times (NYT), který s odhalením včera přišel, schválil v noci na pátek údery na několik cílů, jako byly radar a raketové baterie. USA se chystaly udeřit před pátečním rozbřeskem.

„Letouny už byly ve vzduchu a lodě na svých pozicích, ale ve chvíli, kdy přišel příkaz k zastavení akce, ještě nebyly žádné střely odpáleny,“ cituje NYT svůj zdroj z americké administrativy. Spojené státy mají u břehů Íránu rozsáhlou vojenskou flotilu včetně letadlové lodě USS Abraham Lincoln. Na letištích v Perském zálivu pak i strategické bombardéry B-52, které mohou nést i jaderné pumy.

Ještě jedna šance

To, že k této krizové situaci v noci na včerejšek skutečně došlo, potvrdily agentuře Reuters zdroje z íránské vlády. Trump před útokem prostřednictvím Ománu vzkázal, že chce dát Teheránu ještě jednu šanci.

„Ve svém vzkazu uvedl, že je proti jakékoli válce s Íránem a chtěl s Teheránem mluvit o různých otázkách. Dal krátký čas na odpověď, ale Írán okamžitě reagoval s tím, že rozhodnutí je na nejvyšším vůdci (ajatolláhu Chameneím),“ sdělil Reuters jistý íránský činitel.

Co se dělo pak, není jisté. „Jasně jsme řekli, že jsme proti jakémukoli jednání, ale zpráva Chameneímu bude předána, aby učinil rozhodnutí. Zástupci Ománu jsme však zdůraznili, že jakýkoli útok proti Íránu bude mít regionální a mezinárodní následky,“ řekl jiný Íránec.

Trump se včera na Twitteru vyjádřil, že útok zastavil kvůli hrozícímu velkému počtu obětí.

Hrozbami k dohodě?

Teherán ve svém oficiálním stanovisku tvrdí, že dron sestřelil v okamžiku, kdy byl v íránském vzdušném prostoru na špionážním letu. „Nechceme válku, ale budeme horlivě bránit naši oblohu, území a vody,“ uvedl ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Teherán požádal, aby se krizí zabývala OSN. USA tlačí na Írán, aby s nimi jednal o nové dohodě o zákazu jaderných zbraní a raketových nosičů. K metodám Trumpa patří v takových situacích i hrozba válečným střetem.