Policie si přišla pro slovenského expremiéra Roberta Fica. Stalo se to, co mnozí čekali už před lety po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Už tehdy se zdálo, že se podařilo objevit síť vztahů, které propojovaly dlouholetého premiéra Roberta Fica s italskými mafiány peroucími peníze na východním Slovensku. Jenže tahle bublina, o které se popsaly stohy papíru, nakonec splaskla.

Kateřina Perknerová
Politické protiklady

Vyšetřování vraždy se vydalo úplně jiným směrem a nakonec skončilo u Mariána Kočnera, klíčové postavy slovenského polosvěta, který balancuje mezi mafií, politikou a podnikáním. Mimochodem Kočner, podle policie objednavatel vraždy Kuciaka, stále nebyl v tomto případě odsouzen a je otázkou, zda třetí kolo soudní bitvy přinese dost důkazů k tomu, aby se tak stalo.

Po volbách před dvěma roky, ve kterých se Fico a jeho Směr ocitly na straně poražených, se na Slovensku rozjela obří policejní protikorupční akce, která semlela generální prokurátory, šéfy policie i klíčových policejních týmů, soudce, vysoké úředníky i různé bývalé politiky. Zatýkalo se a posílalo do vazby jak na běžícím páse, někdy ale až příliš často.

Policie se až příliš spoléhala na „kajícníky“, pachatele, kteří pod slibem beztrestnosti vypovídali proti dalším obviněným. Metoda známá z mafiánských procesů v Itálii však neslavila úspěch vždy, protože někdy jsou třeba i jiné důkazy než také vidinou sebeočisty a svobody motivovaná výpověď.

Luboš Palata
Před bitvou o Donbas, kterou Putin nesmí vyhrát

Lze jen doufat, že v případě exministra vnitra Roberta Kaliňáka a expremiéra Roberta Fica má slovenská policie skutečně pořádně nabito. V opačném případě neskončí totiž Fico ve vězení. Ale vrátí se do premiérského paláce, a to hlavním vchodem. A v tom případě Bůh ochraňuj Slovensko.