ANO

JAKUB KRÁL

Hlavně zabráníme paušálním doplatkům

Ano, zcela jednoznačně platí, že tato novela přináší pacientům větší dostupnost zdravotnických prostředků. Nově bude hrazeno mnoho zdravotnických prostředků, které se dnes vůbec nehradí. Výrazně se sníží doplatky těm skupinám pacientů, které jsou dnes zatíženy velkou spoluúčastí. Např. poklesnou doplatky na sluchadla, aktivní invalidní vozíky, senzory pro diabetiky atd.

Pacientům, kterým se nedostávalo pomůcek, se navyšuje jejich množství. Vozíčkáři budou mít nárok na kombinaci elektrického vozíku na ven a mechanického na doma. Konečně budou v zákoně stanoveny minimální kvalitativní požadavky, což zabrání tomu, aby pacienti dostávali nekvalitní pomůcky.

Úhrady již nebudou stanovovat pojišťovny podle nejlevnějšího typu pomůcky. Dnes jsou nové pomůcky zařazovány do úhrad jen dvakrát ročně, ale nově to bude každý měsíc.

Sami pacienti spoluvytvořili seznam hrazených pomůcek. A novela především zabrání paušálním 25procentním doplatkům, které při neschválení nových pravidel nastanou již od 1. 1. 2019.

Autor je koordinátor Pracovní skupiny pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků.

NE 

ONDŘEJ DOSTÁL 

Neuspokojivé provizorium

Ústavní soud uložil ministerstvu připravit zákon, který by zajišťoval úhradu zdravotním pomůckám dle předvídatelných pravidel, v transparentních řízeních s účastí pojištěnců. Místo toho ministerstvo sepsalo dlouhatánský výčet položek jako: „ortézy kolenní s limitovaným rozsahem pohybu, předepisují chirurg, ortopéd atd., jednou za rok, úhrada do 2783 korun“.

Za starých časů se zákon musel napsat tak, aby šel tesat do kamene. Prorok by nemohl sestoupit z hory s vagonem desek s aktuálním ceníkem berlí či plen. Dnes se, bohužel, Sbírka zákonů tiskne. Tento seznam byl stvořen v nikým nevolených komisích, pacienti byli vyloučeni i ze všech řízení, aby do toho výrobcům a pojišťovnám nemluvili.

Přitom spousta čísel v seznamu nedává úplně smysl. Mnozí „kolenáři“ užívají ortézu, která vydrží déle než rok, ale taky stojí o dost víc. Jenže cokoliv nad 2783 korun zaplatí ze svého, stejně jako další skupiny pacientů u jiných pomůcek, a nebudou chráněni žádným limitem doplatků jako u léků. Problémy vzniknou, zejména když výrobci za rok nebo za pět zvednou ceny, které jim zákon na rozdíl od léků nereguluje. Novela zákona je neuspokojivé provizorium, které se bude muset brzy předělat.

Autor je specialistou na zdravotnické právo.