Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Jste pro zbudování jezů na Labi u Děčína?

Deník vám přináší další názorový článek. Vláda totiž rozhodla o stavbě dalšího jezu u Děčína, což se však nelíbí ochráncům zvířat. Jez by sice měl zajistit lepší splavnost úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, otázkou však je, zda za pohodlí dopravců nezaplatí zdejší živočichové a rostliny příliš.  

3.2.2018 7
SDÍLEJ:

Ano: Emanuel Šíp (předseda Dopravní sekce Hospodářské komory ČR)

Je to levnější a ekologické řešení 

Labská vodní cesta je jedinou dlouhodobě fungující vodní dopravní infrastrukturou v ČR. Na jiných tocích zatím žádné napojení na evropskou síť vodních cest není. V tomto smyslu je unikátní. Jak jsem dlouhodobě sledoval diskusi okolo chráněných přírodních lokalit, dospěl jsem k závěru, že předměty ochrany určené v rámci Evropsky významné lokality Labské údolí se u nás vyskytují i jinde, a také ne vždy jsou chráněny. Proto má preference vodní cesty smysl. 

To neznamená, že by neměla být určena a realizována taková kompenzační opatření, aby byly zásahy do přírodních stanovišť co možná nejmenší. Vládní koncepce vodní dopravy je alespoň částečnou splátkou dluhu vzniklého dlouhodobým zanedbáváním české vodní infrastruktury, a z tohoto hlediska je třeba ji ocenit. Výstavba plavebního stupně Děčín odstraní nejhorší úzké hrdlo na labské vodní cestě, a tím umožní podstatně zvýšit počet plavebních dní na Labi. 

Celková cena za všechny úpravy labské vodní cesty by se pohybovala někde kolem 10 miliard, což je o řád méně, než bude investováno do jiných dopravních odvětví. A vodní doprava je nezastupitelná v přepravě hromadných substrátů, nadměrných nákladů a obecně u zboží, kde není tak zásadní čas přepravy. Ostatně celá řada evropských dokumentů pokládá vodní dopravu za ekologickou dopravu hodnou dalšího rozvoje, což platí v celé unii.

Ne: Jiří Koželouh (programový ředitel Hnutí DUHA)

Jez na suchu

Vláda má s dopravou poněkud megalomanské plány a také se je snaží bezhlavě plnit. Dokladem je i nedávno schválená změna posledního divokého úseku řeky Labe u Děčína na kanál s jezem. Politická deklarace se však nenaplní, pokud stát nenajde „přebytečné“ miliardy korun na výstavbu a bezprostředním dopadem bude nejspíše „jen“ vyhazování dalších desítek milionů za různé studie. Ale je dobré si připomenout, jaké by měl projekt dopady.

Pro jistotu si uveďme základní fakta. Labe již splavné je. Moderní plavidla s malým ponorem mohou vozit zboží po řece i teď. Bavíme se tedy o zajištění dostatečné hloubky pro zastaralá plavidla s větším ponorem, a to jen v devítikilometrovém úseku. A přitom by stavba jezu u Děčína splavnost Labe pro tato plavidla ani tak nezajistila. Na německé straně byly totiž podobné projekty odmítnuty.

A hlavně vody v Labi změnou klimatu a suchem ubývá, řeka je rok od roku splavná v menším počtu dnů. Dopravní význam stavby tedy neexistuje, naopak přírodní význam řeky je velký. Žije zde několik rostlin a zvířat, které zde mají v ČR poslední útočiště. Přírodní hodnoty přitahují turisty z obou stran hranice a jsou lákadlem pro žádané vyhlídkové plavby mezi Drážďany a Ústím nad Labem. Když bude zničena příroda, bude zničena i důležitá část lokální ekonomiky. 

Co se týká dopravních kapacit, dává větší smysl investovat do železniční dopravy a do kvalitních oprav silnic a stavby obchvatů.

Autor: Jiří Janda

3.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
8

PRO A PROTI: Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?

Kateřina Perknerová.
49

Pohledem Kateřiny Perknerové: Restart ČSSD

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

V týdnu bude přes den maximálně kolem nuly, pak se oteplí

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly. Druhá polovina předpovídaného období bude teplejší. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v posledním týdnu.

Vleklé spory o bazén utichají. Rozkmotření plavci dostali nový rozvrh

Ve znojemských Městských lázních je od února klidněji. Rozkmotření plavci dostali nový rozvrh tréninkových hodin jak pro plavecký oddíl tělovýchovné jednoty ta pro nový, na podzim vzniklý klub. Jednota a radnice se také dohodly o výši dluhu a jeho splátkách za pronájem z minulých let.

Ochranná služba kupuje 18 limuzín BMW za 50 milionů korun

Policejní ochranná služba kupuje po pěti letech novou flotilu aut pro ústavní činitele. Nakoupí 18 limuzín BMW zhruba za 50 milionů korun. Vyplývá to z registru smluv, píše server iDNES.cz. Premiér, čtyři vybraní ministři a předsedové obou komor parlamentu tak přesednou z vozů Audi do BMW. Důvodem nákupu je podle mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové pravidelná obměna vozidel. Vysloužilá auta bude nadála využívat policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT