ANO: Jaroslav Foldyna (poslanec ČSSD)

Když chceme prosadit program, není se čeho bát

Jaroslav Foldyna z ČSSD.ČSSD by měla usilovat o vládní účast. Jen tak může nejen prosadit část svého programu, ale také napravit chyby, které v minulosti udělala. Musíme napravit náš nesebevědomý postoj vůči EU, musíme přehodnotit inkluzi ve školství i sociální a rodinnou politiku. Musíme dát do pořádku situaci menšin. Musíme mnohem víc dbát na naše národní zájmy a mnohem méně na to, jestli se na nás bude Juncker, Merkelová nebo kdokoli jiný mračit.

Musíme zajistit, aby spravedlnost nebyla prázdným pojmem a aby byla dostupná i těm nejchudším. Je nutné zajistit, aby se slabí nestávali pouhou kořistí těch silnějších. Musíme dát mladým lidem životní perspektivu, aby měli chuť vstupovat do manželství a mít děti, protože jinak nebude nikdo, kdo by mohl pokračovat v našem díle. Musíme zajistit bezpečí a zachování kulturního rázu naší země.

Ano, je před námi hodně práce a ano: přiznávám, že jsme udělali v minulosti také nemalé chyby. Voliči nám ale jasně dali najevo, jakou cestu si nepřejí, a já věřím, že je podruhé nezklameme.

My jsme už ve vládě s Andrejem Babišem byli, on tam dělal svoji politiku, kterou nás zastínil. Teď je na nás, abychom ve vládě Andreje Babiše dělali tu svou. Není důvod se toho bát.

NE: Roman Onderka (poslanec ČSSD)

Presumpce neviny u premiéra není namístě

Roman Onderka (ČSSD).Máme čtyři měsíce po volbách a vládu bez důvěry sněmovny vzešlé z voleb. Exekutivu řídí premiér s 29procentní podporou voličů, trestně stíhaná osoba, která čelí více než podezření ze spolupráce s StB. Co více, hrozí nebezpečí návratu komunistů k moci, a aby nebylo tak špatně, že by nemohlo být ještě hůř, i získání velkého podílu politické moci podnikatelským subjektem Svoboda a přímá demokracie. Jak blízko k sobě ANO, KSČM a SPD má, se jasně ukazuje ve fungování sněmovny.

Osobně jsem vždy zastával presumpci neviny, ale u členů vlády mi přijde namístě opačný požadavek, stejně jako negativní lustrační osvědčení, které mimochodem musí mít například i žadatel o vázanou koncesi či úředník a všichni sociální demokraté se zájmem kamkoliv kandidovat.

Proti koalici s Andrejem Babišem svědčí i jeho názorové veletoče. Zatímco dříve blokoval navýšení důchodů z pozice ministra financí, následně v kampani za ně bojoval. To, co prosazoval na vládě, následně kritizoval. Styl práce, kdy premiér v pondělí něco shodí ze stolu, aby to vzal následně ve středu téhož týdne zpět, považuji za destrukční bez ohledu na politickou příslušnost premiéra. Proti vstupu do vlády hovoří i volební výsledek ČSSD.