ANO

Zbyněk Stanjura: Oba měli složit mandát

V okamžiku, kdy do Poslanecké sněmovny dorazila žádost policie, jsme vyzvali Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, aby rezignovali na svůj mandát. Důvodem je blízký termín voleb. Nechtěli jsme a nechceme, aby hlavním nebo jediným tématem volební kampaně byly Babišovy kauzy. Mnohem důležitější pro budoucnost České republiky je hodnocení vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL a porovnání volebních programů politických stran.

Bohužel se oba poslanci drží svého mandátu a imunity zuby nehty. Rozhodli tak o tom, že Čapí hnízdo bude součástí kampaně. Myslím, že vědomě a plánovaně. Snaží se stylizovat do role obětí a nemluví o ničem jiném. Nemusí tak obhajovat chabé výsledky svých ministrů a mohou umně skrývat programovou prázdnotu. Podle prověrky Vrchního státního zastupitelství v Praze zdržovaly policejní vyšetřování soukromé subjekty, jinými slovy osoby a firmy spojené s Andrejem Babišem.

Členové mandátového a imunitního výboru Sněmovny rozhodovali 30. srpna v Praze, zda zda doporučí sněmovně, aby zbavila imunity poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Na snímku jejich společná tisková konference.
Co vlastní politik? Ode dneška je to veřejná informace

Připomínám postoj hnutí ANO k imunitě a vydávání. Pan Babiš ještě letos v dubnu tvrdil, že imunita poslanců je zbytečná, jeho poslanci hlasovali vždy pro vydání. Najednou je všechno jinak, když se týká jejich šéfa. Slova jako účelovka, kampaň, policejní provokace, fabulace, spiknutí, špatné načasování, vypovídají o hnutí ANO dostatečně. Napadá mne přiléhavé české rčení: „Podle sebe soudím tebe“.

Po včerejším doporučení Mandátového a imunitního výboru budu hlasovat pro zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Autor je předsedou poslaneckého klubu ODS

NE

Radek Vondráček: Policie svoji žádost nepodložila důkazy

Jedním z důvodů pro vydání je, že ANO vždy chápalo imunitu poslanců jako věc, k jejímuž používání není v právním státě s nezávislou policií a justicí důvod. Argumentem pro vydání je i možnost našich kolegů bránit se v případě obvinění v rámci běžné obhajoby a očistit se. Jsme ale pár týdnů před volbami a vzhledem k tomu, že šetření téhle deset let staré věci trvá už 1,5 roku, není moc pravděpodobné, že v té době policie učiní zásadní pokrok a obhajoba dostane dostatečný prostor.

Důvodů proti vydání obou poslanců je mnohem víc. Pochybnosti vzbuzuje už načasování policejní žádosti těsně před volby. Navíc sama o sobě postrádá logiku. Je jasné, že po volbách bude policie v případě zvolení obou poslanců o jejich vydání žádat znovu.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
Babiš s Faltýnkem se jdou hájit. Výbor nejspíš nepřesvědčí

K vyvrácení podezření, že kauza může mít politický důvod, nepřispívají ani pochybnosti kolem vyšetřujícího policisty. A fakt, že i když se údajná trestná činnost měla odehrát v Pelhřimově, šetří ji pražská policie.

Nemáme informace, že by policie disponovala novými zásadními důkazy. Vychází z kontrol, které na Čapím hnízdě byly v minulosti. A podle nich nedošlo k porušení zákona, nebo spáchání trestného činu. Orgány činné v trestním řízení by proto měly svá tvrzení obsažená v žádosti o vydání doložit i důkazně. Jen tak poslancům umožní, aby se skutečně kvalifikovaně rozhodli, jestli nejde o ohrožení nezávislosti zákonodárné moci a je vyloučen politický motiv. To se ale nestalo.

Autor je místopředsedou sněmovny za ANO