Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel Deníku: Mají dnes smysl investiční pobídky?

Deník oslovil dvojici odborníků s otázkou, zda dnes mají smysl investiční pobídky?

15.4.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ano: Oldřich Bubeníček (hejtmanem Ústeckého kraje za KSČM):

Osvědčily se, ale lze je doplňovat

V Ústeckém kraji je 24 průmyslových zón. Největší z nich je Triangle poblíž Žatce. Vlastní ji kraj a dnes je již téměř celá obsazena. V kraji se také vyskytuje řada brownfieldů. Ty jsou však často umístěny v městské zástavbě a před novým zainvestováním vyžadují vysoké vstupní náklady na sanaci. Naproti tomu průmyslové zóny leží obvykle mimo obydlené aglomerace (tím jsou i dopravně lépe obslužné) a vlastníci zón se zde snaží vybudovat potřebnou technickou infrastrukturu a inženýrské sítě.

Oldřich Bubeníček (KSČM)

Tento postup se potvrdil i při obsazování průmyslové zóny Triangle, kde nyní působí již patnáct společností. Největším investorem je zde jihokorejská společnost Nexen Tire, která v zóně začíná budovat výrobnu pneumatik. Počet zaměstnanců v zóně se dnes blíží třem tisícům.

Vytváření nových pracovních příležitostí je faktor, proč by měly být průmyslové zóny podporovány. Kraj se však při získávání investorů a tvorbě pracovních míst nesoustřeďuje jen na průmyslové zóny. Webový portál www.invest-uk.cz slouží na podporu investičních příležitostí kraje a obsahuje vedle zón i aktuální databázi průmyslových hal a brownfieldů. Podpora pro investory však nesmí být přehnaná a jednostranná. Nové firmy v zónách by se měly chovat společensky zodpovědně a zpětně podporovat rozvoj regionu.

Ne: Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory):

Je čas myslet jinak

Obecně nejsem velkým zastáncem investičních pobídek. Nicméně, když začaly zahraniční firmy tuto podporu dostávat v okolních zemích, nemohli jsme zůstat pozadu. Nastal ale čas vydat se jiným směrem. Z důvodu, že domácí podniky bývají velmi často mnohem kvalitnější než investoři z ciziny. A investiční pobídkou domácího podnikatele znevýhodníte.

Teď bychom se měli zaměřit na vyšší přidanou hodnotu. Dobrým příkladem z minulosti je plánovaná investice společnosti GE. Ta přinese do Česka supertechnologie a už tolikrát zmíněnou přidanou hodnotu. Jsou s tím úzce spojené i mzdy. Právě to, že jsou v Česku ve srovnání s Evropou nízké, je naší konkurenční výhodou. A i když začínají růst, děje se tak na základě rozhodnutí podnikatelů, nikoliv kvůli administrativnímu tlaku.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

V příštích pěti deseti letech proto musíme tuto výhodu využít k tomu, abychom získávali investice do oblastí, které nám umožní na našem území vyrábět technologicky inovativní výrobky s vyšší přidanou hodnotou a potenciálem. Růst dalších montoven našemu průmyslu a ekonomice do budoucna příliš nepomůže. Zahraniční kapitál bychom měli podporovat. Primárně ale nikoliv za pomoci investičních pobídek. Samozřejmě je ale neopouštějme, jen velmi pečlivě vybírejme odvětví, kterým je poskytneme.

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman se samopalem a svou oblíbenou Becherovkou.
4 4

Zeman má nový samopal s Becherovkou. Na novináře

Používání elektronických zařízení při jízdě. Ilustrační foto.
5

Mobil za volantem? Nedoplatíte se. Německo zvyšuje pokuty

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Ze zákulisí: Podívejte se, jak Deník „upekl“ předvolební superdebatu

/VIDEO/ Zajímá vás, co se dělo v zákulisí, než desítka volebních lídrů nastoupila před kamery? Podívejte se na desetibodový recept, jak upéct předvolební superdebatu krok za krokem.

AKTUALIZOVÁNO

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník, třicet mrtvých

Uvnitř jedné z kábulských mešit dnes explodovala nálož. Podle afghánských úřadů ji měl u sebe sebevražedný atentátník. Na místě zůstalo nejméně třicet obětí, píše agentura Reuters.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení