ANO: DAVID ONDRÁČKA

Zaměřme se na velká města

Rozumná pravidla financování kampaní jsou potřebné z více důvodů. Dnes se regulují prezidentské, sněmovní a senátní volby, ale komunální se vymykají, a to nedává logiku. Měli bychom se zaměřit na velká (statutární) města, kde politický marketing jede ve velkém a stojí hodně peněz, mnohde se do kampaně investují milióny. Menší města a obce bych nezahrnoval vůbec, tam volební marketing hraje malou roli. Ve městech však bývá řada místních a nečitelných vazeb s podnikateli, přes které se často platí kampaně. Tyto firmy za to chtějí privilegovaný přístup k radnici, vztahy s místními politiky, v budoucnu případně zakázky. A média nemají šanci detailně sledovat a hlídat to množství dílčích kampaní v každém městě.

Dnes reálně hrozí, že se kampaň zvrhne v džungli bez pravidel, bude spousta negativní kampaně, kde není jasné, kdo koho vlastně očerňuje. Mnoho lidí to jen znechutí a nakonec volit nepůjdou. Klíčové je udržet rovnou a férovou politickou soutěž.

Pravidla nemusí být přehnaná transparentní účet na kampaň, přehled příjmů i výdajů, přehledný seznam darů, jména agentur a spolupracovníků kampaně. A v dnešní době i více informací ke kampani na internetu, kolik se utrácí za reklamu na Facebooku a placené posty (tato forma postupně roste). To by stačilo pro základní přehled a srovnalo by šance kandidujících subjektů. A právě taková kritéria bude Transparency International monitorovat u letošních komunálních voleb, www.transparentnivolby.cz

Autor je ředitelem Transparency International CZ.

NE: TOMÁŠ PERGL

Technicky to je neproveditelné

Myšlenka omezit financování volebních kampaní pro komunální volby není špatná. Především o nadcházejících volbách budeme s největší pravděpodobností svědky obrovské finanční disproporce mezi hnutím ANO a ostatními politickými stranami. A je zapotřebí zamyslet se nad důsledky této disproporce.

Nicméně si nedovedu představit, jak by takové omezení financování volebních kampaní mohlo být technicky proveditelné. Představte si, že politické strany staví v těchto volbách stovky i tisíce kandidátek, máme zde velké množství lokálních uskupení, nezávislých kandidátů a tisíce volebních koalic. Zatímco u parlamentních voleb držíte jeden rozpočet a máte přehled nad všemi finančními toky, tak u komunálních voleb můžou být takových rozpočtů stovky až tisíce a bylo by obtížné je všechny pohlídat.

Absolutně si pak nedokážu představit, jak by komunální volby kontroloval Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který má při současném počtu zaměstnanců problém i s kontrolou parlamentních voleb, jejichž formát financování je proti komunálním volbám jak už jsem zmínil velmi jednoduchý.

Myslím, že po následujících volbách, kdy se v plné nahotě ukáže finanční nevyrovnanost, bude nasnadě tento problém řešit (třeba i jinými nástroji). Jen si nejsem jistý, zda bude iniciativa ze strany vlády se touto otázkou zabývat, když právě hnutí ANO je tím, kdo finančně diskriminován není.

Autor je mluvčím STAN.