ANO: PAVEL FISCHER (senátor)

Rusko problémy řešit nechce

Ruská federace je stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Z titulu své role může celou řadu složitých otázek pomáhat řešit s využitím autority mezinárodního práva. Stojí však za pozornost, že ač by mohla konat, ve svém nejbližším sousedství nechává doutnat celou řadu konfliktů. Tyto konflikty zůstávají jako nezacelená rána, která může snadno začít krvácet a do svého okolí šířit infekci.

Jsme svědky toho, že Náhorní Karabach zůstává desetiletí neřešenou otázkou. Gruzie přišla v roce 2008 o velkou část svého území. Východ suverénního státu Ukrajina kontrolují povstalci, které Moskva podporuje vojensky i politicky. A podobně bychom mohli připomenout zabrání celého Krymského poloostrova nebo stavbu mostu přes Kerčský průliv, tedy na území suverénní Ukrajiny.

Události v Kerčském průlivu jsou jen pokračováním agresívního chování. Plavidla Ruské federace zde zadržela tři ukrajinské lodě, zajala dvě desítky námořníků, šest Ukrajinců bylo při tom zraněno. Mělo by pro nás být výstražným znamením, že Rusko některé konflikty řešit nechce, a otevírá dokonce nové. A pozornost zaměřuje na státy, které se připravovaly těsněji spolupracovat s NATO a s EU.

Je v zájmu České republiky vyvinout veškeré diplomatické úsilí a zabránit dalším střetům. Ve spolupráci se spojenci je na místě vyhodnotit situaci, účinnost sankcí, zvážit jejich rozšíření a případně připravit i další kroky, dokonce včetně vyhoštění diplomatů.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera poskytl 21. listopadu v Praze rozhovor Deníku.
Kubera i Vondráček jsou pro zachování sankcí vůči Rusku. Ale nezpřísňovali by je

NE: LEO LOUZAR (poslanec za komunistickou stranu)

Konflikt považuji za provokaci Ukrajinců

První informace poplašně komentované českými pravicovými politiky jako střelba ruských agresorů na mírumilovně proplouvající lodě Ukrajiny v mezinárodních vodách se dostává do jiného světla po vystoupení stálého zástupce Ruska při RB OSN.

Byla to vojenská plavidla, v posádce byli nejenom námořníci, ale i příslušníci rozvědky. Dle ruské tajné služby zde bylo podezření na přípravu sabotáže nového mostu na Krym, který je trnem v oku Porošenkovy Ukrajiny.

Celé to považuji za provokaci tajných služeb Ukrajiny, snažící se upoutat světové veřejné mínění ve svůj prospěch za účelem vylákání dalších půjček pro rozkradenou a zkrachovalou zemi. A také k násilnému potlačení opozice a omezení svobody slova na Ukrajině prostřednictvím „válečného“ stavu, to vše před volbami.

Pokud tuto provokaci chce někdo použít k posílení sankcí proti Rusku, je buď blázen, nebo navedený. A nevíme, co je horší, řekla by moje babička, která zažila Hitlera.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s příslušníky armády
Ukrajina čelí ruské hrozbě. Posiluje obranu přístavů a elektráren