ANO: JIŘÍ MIHOLA

Nakupování nemusí být na prvním místě

Jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě, proto KDU-ČSL podpořila přijetí senátního návrhu o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který omezuje prodejní dobu o osmi státních svátcích z celkového počtu 14, a to ve 13 dnech. Vnímáme ho jako kultivující opatření, které je funkční ve většině zemí západní Evropy, kde je regulace i mnohem rozsáhlejší.

Martin Jůzek.
Komentář Deníku: Vzpomínky. A dál? Fotbal si žádá oběti

Různé výzkumy a ankety v nedávné minulosti ukázaly, že toto opatření většině občanů nevadí.* Kritika od občanů a politiků, kteří pro přijetí zákona nehlasovali, nejvíce směřuje k tomu, že toto opatření je chaotické tím, že se netýká všech, ale jen některých svátků.

V KDU-ČSL si tuto situaci uvědomujeme, od počátku jsme na možnou nepřehlednost upozorňovali, ale o našem pozměňovacím návrhu se ani nehlasovalo. Proto nyní předkládáme novelu zákona, podle níž by se nařízení týkalo všech státních svátků. Předpokládáme podporu klubů, které podpořily předchozí návrh, a věříme, že se nám podaří získat i další.

Ilustrační foto.
Duel Deníku: Má se na školách zavádět Hejného metoda?

Chceme, aby prodavačky a zaměstnanci obchodů měli možnost trávit sváteční čas se svými dětmi a se svojí rodinou. Prosazením tohoto návrhu se přiblížíme většině evropských zemí. Domníváme se, že v době, kdy zdůrazňujeme svou historii, kulturu, kořeny je dobré, aby i společnost vnímala rozdíl mezi všedním a svátečním dnem, je tedy logické, že režim státních svátků může stát regulovat.

Autor je místopředsedou KDU-ČSL. 

NE: PATRIK NACHER

Výmysl sociálních inženýrů

Jsem jednoznačně proti jakémukoliv rozšiřování zákazů v této oblasti. Kde jinde můžeme krásně  vidět onu populární salámovou metodu, než právě u tématu otvírací doby pro obchodníky? Nejprve se přišlo s návrhem zavřít obchody v době některých svátků. Proč právě tyto svátky, proč zrovna limit 200 metrů čtverečních, proč byly zvoleny obchody a ne třeba pumpy či restaurace?

Stanislav Šulc.
Pohledem Stanislava Šulce: Chraňme se před digitálními šmejdy

Jakkoliv mimo jiné i KDU-ČSL argumentovala proti zrušení této regulace, o které se hlasovalo ve sněmovně před měsícem, tím, že změna je čerstvá a ještě nelze zodpovědně zhodnotit praktické dopady, sama přichází s rozšířením zavírací doby na všechny svátky. Opět se bude argumentovat stylem, který bych přeložil, že stát a vybraní politici vědí lépe než my ostatní, co je pro nás dobré. Vsadím se, že za určitou dobu přijde „altruistická“ iniciativa rozšířit zákaz i na všechny neděle. Pak už zbývají jen soboty a večerní hodiny v pracovní dny a sociální inženýři v křesťanském kabátě budou uspokojeni.

Přitom kdy jindy, než právě dnes, kdy je u nás nejnižší nezaměstnanost v Evropě, mnohé firmy mají problém najít zaměstnance a reálné mzdy setrvale rostou, je postavení zaměstnanců a zaměstnavatelů vyváženější, než kdy předtím. Na jedné straně spokojený zákazník, který třeba nemá šanci si jindy nakoupit. Na straně druhé saturovaný zaměstnanec, kterého potěší víkendové, noční či sváteční příplatky. A nakonec spokojený obchodník. A nad tím vším svoboda rozhodování všech tří účastníků.

Autor je poslanec zvolený za hnutí ANO.