ANO: LEOŠ HEGER (bývalý ministr zdravotnictví)

Záleželo by na podmínkách

Leoš HegerZdroj: ArchivJe to jedna z cest. Když jsem byl ministrem zdravotnictví, tak jsme o zavedení povinných testů, které by odhalily kouření u pacientů, uvažovali.

Bylo to v souvislosti s debatami o vyšším pojistném pro lidi, kteří nedodržují doporučení lékařů a svévolně si ničí zdraví. Tehdy jsme ale hovořili jen o testech pro dospělé pacienty.

Nyní by se mohlo téma znovu otevřít a zkusit testování prosadit, a to i pro děti od dvanácti let. To je zhruba věk, kdy děti s kouřením začínají. Samozřejmě by záleželo na tom, jestli existuje opravdu jednoduchý a cenově přístupný test, který by kouření rychle a jednoznačně prokázal, protože testování by mělo určitý dopad na rozpočty pojišťoven.

Současně by se muselo vyřešit, jestli se dá povinnost do zákona, proti čemuž by měla řada lidí výhrady, nebo jestli by se to dělalo se souhlasem rodičů.

NE: ALENA DERNEROVÁ (lékařka a senátorka)

Osvěta musí začít v rodině

Alena Dernerová.Zdroj: ČTK/Vít ŠimánekDěti bych netestovala. Nepřineslo by to žádný benefit. Ať si každý hledí vlastního zdraví. Mám totiž osobní zkušenost s dětskými pacienty, kteří kouří a klidně to přiznají. Nic si z toho nedělají. Domnívají se, že je to normální. Mají pocit, že budou mladí a zdraví navěky.

Osvěta by měla přicházet z rodiny. Rodiče jsou ti, kteří by měli dítěti vysvětlit, že je na kouření něco špatně a že si mohou nenávratně poškodit zdraví. To se ale často neděje, takže i když jako lékař pošlete pacienta na odvykání kouření, nepůjde tam, nebo to bude k ničemu. Pokud něco lidé dělají z donucení, nemá to efekt, jenom to zatíží rozpočet pojišťoven.

Podle mě by se měl vymyslet spíš nějaký benefit od pojišťovny, která by své klienty odměňovala za to, že nekouří a neničí si zdraví – jak děti, tak dospělé. Mohl by to být třeba nějaký balíček výhod.