ANO: JIŘÍ POSPÍŠIL

Podmínka je málo. Týrání se nesmí „vyplatit“

Zpřísnění trestního zákona ve věci týrání zvířat je podle mne nejenom potřebné, ale hlavně nezbytné.

Jedině ono totiž donutí orgány činné v trestním řízení ukládat přísnější tresty a zastavit rychle narůstající počty případů většinou závažného týrání zvířat.

V současnosti se podle oficiálních statistik drtivá většina případů týrání zvířat odkládá, nebo se za ně udělují pouze pokuty a podmínečné tresty. Pro mnohé pachatele se proto úmyslné týrání vlastně „vyplatí“, protože současné pokuty a další tresty nedosahují ani výše zisků, které tito pachatelé například z provozování takzvaných množíren mají. Dokud si někdo z pachatelů závažného týrání nepůjde lidově řečeno „sednout“ do vězení, nebudou se další pachatelé trestů bát a právo na ně nebude působit odstrašujícím způsobem.

Důležité je také změnit zákon, aby bylo možné nově ukládat trest zákazu chování zvířete, protože jedině ten ochrání zvířata před takzvanými chovateli, kteří se týrání dopouštějí opakovaně a současné trestní právo je na ně bohužel krátké.

Autor je předsedou TOP 09.

NE: JIŘÍ ŽÁK

Vyšší tresty nic nezmění

Pár mediálně známých případů týrání zvířat vyvolalo diskusi o nedostatečné ochraně zvířat. Některé sněmovní strany se rozhodly narychlo navrhnout zpřísnění trestů za týrání zvířat. V celém systému jsou však dost podstatné díry, které se nedají zalátat prostou změnou zákona, jak se nám snaží někteří politici usilovně naznačit.

Celý systém je neefektivní. Policisté se v ochraně zvířat často metodicky plácají, nebo ji bagatelizují. Zvýšení trestu odnětí svobody vypadá líbivě, ale bez dalších systémových změn bude jen přebalem na balík starých problémů.

Je třeba zlepšit spolupráci veterinární správy, obecních úřadů a policie. Pomohlo by snížení administrativy, která krade důležitý čas při pomoci zvířatům. Stejně tak by policisté měli být ještě intenzivněji školeni a spolupracovat s veterináři. Podobně by se měli probrat představitelé obcí, kteří dlouhodobě přehlíží podněty občanů.

Pokud se podaří vytvořit skutečně systémovou finanční i právní oporu veterinární správě a obcím, pak vzroste i jejich autorita a někteří chovatelé přestanou žít s pocitem, že jim nic nehrozí.

Autor je veterinář a člen Svobodných.