ANO: ZDENĚK NEUSAR

Lidé o to mají zájem

Dosavadní rozbory ukazují, že se slevou cestovalo 37 procent žáků, 36 procent studentů, 24 procent seniorů a tři procenta dětí do šesti let, tedy slevy jsou těmito skupinami využívány.

Pro letošní rok půjdou na slevy peníze z nespotřebovaných výdajů ministerstev, pro příští rok jsou prostředky vyčleněny v rámci návrhu státního rozpočtu. A vše zatím nasvědčuje tomu, že cena, kterou za tyto nové slevy stát zaplatí, by neměla být vyšší než odhadovaných šest miliard korun ročně. Námi pověření kontroloři u pětistovky spojů zároveň prověřují, zda dopravci nebo řidiči nedávají zlevněné jízdné i cestujícím bez nároku s tím, že to doplatí stát. A podle našich prvotních poznatků dopravci k vykazování slev přistupují zodpovědně, navíc původní obavy ohledně extrémní přeplněnosti spojů se nepotvrdily. Ostatně žádný z dopravců ani nevyužil možnost ze slev některý ze svých spojů vyjmout. Komplexní vyhodnocení bude možné udělat až po delším čase.

Autor je mluvčí ministerstva dopravy.

NE: JAN SKOPEČEK

Slevy i pro bohaté jsou plýtvání

Žádnou smysluplnost tohoto opatření jsem neviděl při jeho schvalování, nevidím ho ani dnes. Tvrdit občanům, že stát poskytuje něco „zadarmo“, nebo levněji než soukromý sektor, je neuvěřitelná lež a manipulace s občany. 

Když něco poskytuje stát, je to obvykle mnohem dražší. Jen to občan nevidí, protože to neplatí přímo, ale ze svých daní. Slevy na jízdném tak zaplatí občané vyššími daněmi, než jaké bychom platili bez těchto populistických dárečků naší vlády, kterými chtějí vládní strany, zejména hnutí ANO, zakrýt svoje časté kauzy a selhání.

Slevy na jízdné by měly smysl, pokud by byly jako cílená sociální podpora poskytovány občanům a rodinám, které na tom nejsou ekonomicky dobře. Plošné slevy i bohatým cestujícím jsou plýtváním s prostředky daňových poplatníků, které by mohly být využity na opravy a výstavbu dopravní infrastruktury, aby se u nás na nejdůležitějších tazích nestálo jen v kolonách. 

Autor je poslanec, expert ODS pro ekonomiku a finance.