Diktát EU bychom pocítili, až kdybychom z Unie odešli. O tom, co bychom jako desetimilionový národ vyjednali s půlmiliardovým blokem, si není třeba dělat iluze.

Trvalo nám dlouho, než jsme se v EU naučili prosazovat své zájmy. Teď už to ale umíme. Jedním z nejviditelnějších důkazů jsou kvóty pro rozdělování uprchlíků, které se nám podařilo zablokovat.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: O kolik a za co

Už dokážeme nejen něco shodit ze stolu, ale také prosadit. Nejlepším příkladem je reverse charge. Neříkám, že ji teď nutně potřebujeme, a ke způsobu, jakým ji premiér Babiš prosadil, mám výhrady. Musím ale uznat, že všem ukázal, že dokážeme v Unii prosadit svou, i když jsou proti ti největší a nejsilnější.

Stanislav Šulc.
Glosa Stanislava Šulce: Na hrubý pytel...

Českým tématem je i boj proti dvojí kvalitě potravin. Ukazuje se sice, že ne všechno, co tak vypadá, je problém dvojí kvality. Často jde spíše o to, že se výrobci přizpůsobují požadavkům zákazníků v dané zemi. V některých případech ale k podvodným praktikám dochází a je dobře, když bude existovat nástroj, jak je postihovat. Proti jsou opět některé vlivné státy, ale jestli dokážeme dosavadní tlak udržet, bude to náš další úspěch na evropském hřišti, kde jsme se už konečně naučili hrát a vyhrávat.

Autor je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar.
Euromýty Radka Špicara: Euro znamená zdražení

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.