Evropské volby dopadly prostě dobře. Za prvé proto, že k nim přišlo většinou o hodně víc voličů, než před pěti lety. Evropané tak dali najevo, že jim na Evropské unii záleží a Evropský parlament, tento nejdemokratičtější a světově unikátní zákonodárný orgán EU, berou stále víc vážně.

Probudili se i Češi. A pokud Babišova kšiltovka přivedla k volbám o deset procent voličů víc, tak dík za ní. Zvláště, když se zdá, že k volbám přitáhla úplně jiné voliče, než kterým byla šéfem ANO určena.

Nástup Zelených

Evropská unie je po těchto eurovolbách silnější. Navíc stále ještě s Británií, kde toto neplánované hlasování rozhodně nepohřbilo šanci, že by Londýn nakonec z Unie odejít nemusel.

Velkou výzvou eurovoleb nejsou ani tak protiunijní strany. Ty přes úspěch ve Francii a Itálii zůstávají na okraji evropské politiky. A pokud nebudou dále posilovat, tak se přes něj nedostanou.

Výzvou je nástup Zelených, který je ale vidět spíše na západě, než na východě EU. Zelení přinesou do unijní politiky mnohem větší důraz na nová témata, bojem proti globálnímu oteplování počínaje a otevřeností vůči migraci nekonče.

Živá voda

Bude velmi napínavé sledovat, jak se s tím naše východní část EU, kde se pořád tváříme, že na ekologii jsme prostě stále příliš chudí a azylant je tu sprosté slovo, dokážeme vyrovnat. Ale úspěch dvou velmi jasně proevropských stran, českých Pirátů a slovenského Progresivního Slovenska, ukazuje, že máme k Západu možná blíž, než se část našich politiků tváří.

Jasně, každé volby mohou dopadnout lépe. Ale tyhle evropské dopadly dobře. Snad toho Evropská unie dokáže využít k tomu, aby po desetiletí všemožných krizí obživla. Tyto volby jí trochu té živé vody přinesly.