Už jsme si zvykli na to, že souboj ve francouzských prezidentských volbách je často velké drama. Především, když se do finálového souboje dostane někdo z krajní pravice. V roce 2002 Jean-Marie Le Pen, v minulých i těchto volbách jeho dcera Marine Le Penová.

V tomto souboji jde totiž téměř o všechno. Nejen Francii, ale celé Evropě. I když se rodinka Le Penů tváří občas o něco přívětivěji, nebo se o to aspoň sem tam snaží, jde o xenofobní, fašizující tvář Francie. Ta není nová. Už mezi dvěma světovými válkami měla tato země k fašismu nakročeno a vichystický režim na to za války plynule navázal.

Prezidentské volby ve Francii. Do druhého kola postoupili Emmanuel Macron a Marine Le Penová
Šok ve Francii. Proputinovští kandidáti dostali mnohem víc hlasů než Macron

Je to Francie, která by se jen těžko udržela v EU a pokud ano, tak by to bylo za cenu mnoha kroků zpět.

Není divu, že Marine Le Penová má své příznivce nejen u spřízněných extrémně protievropských stran, ale že mezi její sponzory patřilo i putinovské Rusko. Rusko, které se ve vztazích s EU posledních deset let řídí heslem: „Škodím, kde mohu“.

Francouzská ultrapravice ale nestojí na obdivu k putinismu. Její síla je v chybách a nedostatcích demokratické liberální, multikulturní a evropské Francie. V tom, že přes mnohé úspěchy a funkční sociální stát, kterým my Češi můžeme Francouzům jen závidět, má Francie mnoho vážných problémů. Od integrace početných arabských a afrických komunit, přes bezpečnost, výkonnost ekonomiky, až po roli pilíře EU, která se nerozvíjí tak, jak by mohla.

Šéf Elysejského paláce a prezidentský kandidát Emmanuel Macron hlasuje 10. dubna 2022 v prvním kole prezidentských voleb ve Francii
První kolo francouzských voleb skončilo. Postupují Macron s Le Penovou

Pět let Emmanuela Macrona nebylo propadákem, nebyl to však ani zázrak, který Macron sliboval. Mnoha Francouzům se žije hůře, nebo stejně, než se jim žilo. A volí proti Macronovi, který je zklamal. Třeba Le Penovou. Přestože USA mnoho z nich nesnáší, jsou v mnohém stejní jako američtí voliči Donalda Trumpa. A Le Penová je podobná pohroma jako on.