O to víc jsem byl v neděli zaskočen, když se na letenském podiu objevil ekologista Jan Piňos z Hnutí Duha. Jeho výrok, že Andrej Babiš a Miloš Zeman jsou největšími ničiteli životního prostředí v naší zemi, sklidil potlesk. Když dodal, že stávající ministr životního prostředí Richard Brabec je velmistrem vládních mystifikací, dostalo se mu ovací. V té chvíli málokdo tušil, že právě zástupci Hnutí Duha v minulosti tajně jednali právě s Babišem a Brabcem a toto jednání historicky ovlivnilo budoucnost ochrany přírody v naší zemi.

Zmíněné tajné setkání padesáti zástupců patnácti ekologických organizací se konalo 10. ledna 2014 v Agrofertu a moderátorem byl bývalý ministr životního prostředí a bruselský úředník Ladislav Miko. K jakým dohodám tehdy za zavřenými dveřmi došlo, lze usuzovat z kroků, které nastaly. Ministr Brabec se stal, jako mávnutím kouzelného proutku, miláčkem ekologistů.

Podniky Andreje Babiše, včetně těch chemických, vypadly z hledáčku ekologů, zemědělská půda se neomezeně žlutila řepkou a umrtvovala desítkami tun glyfosátů a kůrovec nabobtnal k největšímu hodokvasu, kam pamět sahá. To vše bez významnějších protestů kohokoliv z ekologů.

Jak je patrné, Babiš i Brabec mohou právem brát Piňosův výrok jako velký nevděk. Jde ale o zprávu o Brabcovi samotném. Je pravděpodobně lodí, která se potápí. A Piňos prostě opouští palubu.

Autor je starosta Modravy.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.