Jurečka tento případ zveřejnil s komentářem, že příroda se neřídí vyhláškami, takže ani kombajnér se na ně nemůže ohlížet. Bez potravin se neobejdeme, takže o žních za příznivého počasí musíme na pole, ať už je všední den, nebo neděle.

Kateřina Perknerová
Glosa Kateřiny Perknerové: Plná náruč slov

Je ubohé trestat zemědělce za nedělní práci o žních, ale Jurečka na to šel ze špatného konce. Mohl vynadat krnovským zastupitelům, že zapomněli ve vyhlášce na výjimku pro zemědělce. Mohl poučit kolegu kombajnéra, aby příště o výjimku předem požádal. Mohl apelovat na úředníky, aby u žňových přestupků krotili služební horlivost. Místo toho Jurečka zaútočil na stěžovatele, který se domáhal svého práva na nedělní klid garantovaný vyhláškou. Napsal o něm, že je fakt hodně divný člověk, kterému hráblo.

Člověk, který upozornil orgán určený k prověření nelegitimních praktik, že kombajn je stejně hlučný jako cirkulárka, není bonzák. Nastavil zrcadlo chybě ve vyhlášce a zaslouží si náš respekt stejně jako Piráti, kteří upozornili Městský úřad Černošice, že Andrej Babiš možná porušuje zákon o střetu zájmů, když přes Agrofert vlastní média.

Martin Komárek.
Glosa Martina Komárka: Proč brali Rath a Dalík?

Zatímco prostořeký Babiš označil Piráty za udavače, korektní politik by dal přednost korektnímu „whistleblower“. Takový whistleblower pro obecné dobro klidně upozorní na hlučný kombajn, na Babišův střet zájmů nebo nahlásí chybnou EET účtenku na státní „udavačský“ web.

Autor je redaktor Bruntálského a krnovského deníku